Search
Close this search box.

قدرت محتوای تولید شده توسط کاربر: از UGC برای رشد کسب و کار خود استفاده کنید!

محتوای تولید شده توسط کاربر و رشد کسب و کار

لیست مطالب

آیا تا به حال با ویدئویی در یوتیوب یا پستی در اینستاگرام مواجه شده‌اید که شما را شگفت‌زده کرده است؟ یک اثری که نه تنها سرگرم کننده بود، بلکه به شما حس مانا و واقعی بودن اطلاعات اثر را القا کرده است؟ این یعنی تا مدت‌ها این محتوا را در خاطر داشته‌اید و یا حتی چندباره به آن رجوع کرده‌اید. اگر چنین است، شما قدرت محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) را تجربه کرده‌اید.

UGC محتوایی است که توسط افراد عادی و نه توسط متخصصان بازاریابی، ایجاد می‌شود. این محتوا می‌تواند شامل ویدئوها، عکس‌ها، متن، یا حتی نظرات و نقدها باشد که ماندگاری بالایی در ذهن مخاطبان ایجاد می‌کند. درباره این تکنیک تولید محتوا و رشد کسب و کار به کمک UGC در این مقاله بیشتر باهم مطالعه خواهیم داشت.

 

محتوای تولید شده توسط کاربر (User Generated Content) چیست؟

محتوای تولید شده توسط کاربر یا UGC محتوایی است که توسط کاربران ایجاد و منتشر می‌شود؛ پس تولیدکننده آن یک برند یا شرکت نیست، هرچند که محتوا درباره آن برند باشد. این نوع محتوا می تواند به اشکال مختلفی مانند متن، تصاویر، فیلم ها و حتی صدا باشد و در پلتفرم‌های مختلف مانند شبکه‌های اجتماعی، انجمن‌ها و سایت‌های بررسی ایجاد و به اشتراک گذاشته شود.

UGC چیست

نکته مهم اینجاست که بدانید UGC یک محتوای تصادفی نیست که توسط کاربران ایجاد شده باشد بلکه محتوایی است که با هدف تعامل با یک برند، محصول یا جامعه خاص ایجاد و به اشتراک گذاشته می‌شود. هنگامی که شخصی یک پست اینستاگرام در مورد آخرین خرید خود از برند شما به اشتراک می گذارد یا در مورد محصول شما در آمازون نظر می دهد، آنها در UGC برند شما مشارکت دارند که می‌تواند منجر به جلب توجه بیشتر نسبت به برند شما شود.

یکی از جنبه های منحصر به فرد UGC این است که اصیل و مرتبط است. هنگامی تجربه شخصی با یک برند یا محصول به اشتراک گذاشته‌ می‌شود، ارزش بیشتری از یک کمپین تبلیغاتی دقیق دارد. چرا که با این‌کار، درواقع ناشر محتوا یک فرد حقیقی است و در چشم مخاطبان، فردی بی‌طرف و با تجربه کافی برای معرفی برند به حساب می‌آید.  به همین دلیل است که استفاده از قدرت UGC می‌تواند برای برندها و کسب و کارها بسیار تأثیرگذار باشد. همچنین افراد این حوزه،  با استفاده از پتانسیل خلاقانه و شناخت کافی از مخاطبان خود، می‌توانند روابط قوی‌تری با مشتریان ایجاد کنند و تعامل را به روشی اصولی‌تر پیش ببرند.

 

چرا محتوا تولید شده توسط کاربر اهمیت دارد؟

به برند اصالت و اعتبار می‌دهد

بازاریابی ویروسی یکی از انواع بازاریابی است که بیشترین بازدهی و کمترین هزینه را در بر دارد. در این نوع بازاریابی افراد تجربه خود از خرید یا استفاده از یک محصول را با شیوه‌های مختلف برای یکدیگر بازگو می‌کنند. این نوع بازاریابی به اندازه کیفیت محصولات آن برند، به برند اعتبار می‌دهد. محتوای تولید شده توسط کاربر را نیز می‌توان در این دسته از بازاریابی قرار داد. مصرف‌کنندگان تجربه خود را از خرید و استفاده از یک محصول به روش‌های مختلف ثبت می‌کنند. این درج نظرات موجب می‌شود که سرنخ‌ها به این برند اعتماد کنند و مشتریان بالقوه تصمیمات خرید یا استفاده از خدمات را آگاهانه بگیرند.

افزایش تعامل بین برند و مشتریان اتفاق می‌افتد

گفتگو درباره تجربه استفاده از محصولات و خدمات، با بیان نام برند همراه است. هنگامی که کاربران تجربیات خود را در قالب انواع UGC بیان می‌کنند، یک مشارکت فعال بین مشتری و برند اتفاق می‌افتد. آگاهی از برند، جذب مشتریان جدید و افزایش مخاطبان از نتیجه‎‌های محتوای UGC است. نتیجه دیگر این تعامل، تقویت نوعی احساس اعتماد و اعتبار بین جامعه هدف و بیزینس است.

چرا محتوای تولید شده توسط کاربر مهم است؟

دیدگاه‌های متنوع از محصولات یک برند بین مشتریان بیان می‌شود

محتواهای تولید شده توسط کاربران با نگاه‌ها و دیدگاه‌های مختلف ثبت و اشتراک‌گذاری می‌شود. زیرا هر فرد با توجه به سلیقه، نیاز و کاربرد خاصی که مد نظر دارد، خدمات یا محصول را خریداری و از آن استفاده می‌کند. بیان این دیدگاه‌ها به مشتریان بالقوه کمک می‌کند که درک کنند محصولات و خدمات یک برند چگونه می‌تواند نیازهای آن‌ها را برطرف کند.

نوعی بازاریابی مقرون‌به‌صرفه است

تنها بودجه‌ای که باید برای این نوع بازاریابی صرف کنید، هزینه‌ای است که باید به کیفیت بالا محصولات و خدمات اختصاص دهید. محتوا تولید شده توسط کاربر تنها زمانی می‌تواند بیزینس را به سودهای کلان برساند که در تولید محصولات و خدمات از متریال‌های با کیفیت استفاده شود.

انواع محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC)

انواع محتوای UGC که سبب افزایش فروش و شناخته شدن هر کسب و کاری می‌شود، عبارتند از:

۱- پست‌ها و هشتگ‌ها در شبکه‌های اجتماعی

محتوای تولید شده توسط کاربر می‌تواند به‌صورت پست‌های اینستاگرامی یا توییت، درج شود. پس همه پلتفرم‌های اجتماعی را رصد کنید. مشتریان را ترغیب کنید که تجربیات خود را به اشتراک بگذارند و پست‌ها را بازنشر دهند. وایرل شدن پست‌ها و توییت‌ها درباره برند، دیگر کاربران را تشویق به مشارکت می‌کند.

۲- اشتراک‌گذاری عکس و فیلم

UGC می‌تواند در قالب عکس و فیلمی درج شود که در آن مشتریان تجربیات خود از محصولات و خدمات به نمایش می‌گذارند. از این نوع محتوا می‌توان برای کمپین‌های تبلیغاتی و بازاریابی استفاده کرد.

۳- نظرات مخاطبان در پلتفرم‌های مختلف

مشتریان خود را تشویق کنید که نظرات خود را در اینستاگرام، توییتر، فیسبوک و وب سایت رسمی مجموعه درج کنند. برای ایجاد اعتماد بین برند و مشتریان فعلی یا سرنخ‌هایی که قرار است به زودی از شما خرید کنند، این نظرات را به نمایش بگذارید.

۴- مسابقه و کمپین‌های تبلیغاتی

مسابقات و کمپین‌های کاربر محور نیز نوع دیگری از UGC است. سعی کنید استراتژی‌هایی را برای مسابقه و کمپین‌ها در نظر ‌بگیرید که مخاطب محتوای خلاقانه ایجاد و احساس خود را در آن محتوا نسبت به برند بیان کند.

 

انواع محتوای UGC

روش‌های تشویق مخاطبان به UGC

 • محصولات و خدماتی را به مشتری ارائه دهید که برای آن‌ها تجربیاتی قابل اشتراک‌گذاری بسازد. از کمپین‌های کاربر محور غافل نشوید. کمپین‌هایی را راه‌اندازی کنید که حول داستان‌ها و تجربیات کاربران می‌چرخد و مشتریان را تشویق می‌کند روایتی از برند را بیان کنند.
 • از اهرم رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید. هشتگ‌ها و چالش‌های ترند رسانه‌های اجتماعی، یکی دیگر از روش‌های تشویق مخاطبان به UGC است. رسانه‌های اجتماعی را می‌توان فضای اصلی برای ایجاد مسابقه‌هایی با نام تجاری برند دانست.
 • داستان کاربرانی که از وفاداری به شما و با استفاده از محصولات و خدمات کسب و کارتان، سود برده‌اند را در ویدیو و عکس یا پادکست‌های صوتی نمایش دهید. برجسته کردن این تجربیات نیز می‌تواند دیگر مشتریان را ترغیب کند که داستان‌های خود را به اشتراک بگذارند.
 • مشتریان را تشویق کنید بی‌پروا و با صداقت نظرات و بازخوردهای خود را بیان کنند. همانقدر که نظرات مثبت می‌تواند با ارزش عمل کند و مشتریان را ترغیب به خرید کند، انتقادها سازنده خواهد بود و به پیشرفت برند کمک می‌کند.
 • برای مشارکت‌هایی که کاربران با برند می‌کنند، پاداش در نظر بگیرید. این پاداش‌ها که شامل تحفیف‌های جزئی یا رایگان هستند؛ سبب افزایش مشارکت و UGC می‌شود.
 • همکاری با اینفلوئنسرها نیز روشی نوین و کاربردی برای UGC است. از اینفلوئنسرهایی کمک بخواهید که در جامعه مشتریان کسب و کارتان باشند و ارزش‌های برند شما را بشناسند. اینفلوئنسرها به تنهایی می‌توانند به برند اعتبار بدهند و این اعتبار را در بین مخاطبان زیادی گسترش دهند.

رشد کسب و کارها با محتوای تولید شده توسط کاربر

بازاریابی مبتنی بر محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) می‌تواند ابزاری قدرتمند برای کسب و کارها باشد تا با مخاطبان خود ارتباط برقرار کرده و رشد کسب و کار خود را تقویت کنند. در اینجا سه مرحله که باید برای ایجاد یک استراتژی بازاریابی مبتنی بر UGC  موفق بدانید را با هم مرور می‌کنیم:

 1. ایجاد استراتژی بازاریابی مبتنی بر UGC
 2. اندازه‌گیری موفقیت‌ کمپین‌های UGC
 3. افزایش وفاداری مشتریان به کمک کمپین‌های موفق

ایجاد استراتژی UGC

۱- ایجاد استراتژی بازاریابی مبتنی بر UGC

ایجاد استراتژی خود شامل مراحل مختلف است که عبارتند از:

 • تعریف اهداف: قبل از شروع ساخت یک استراتژی بازاریابی مبتنی بر UGC، مهم است که اهداف خود را تعریف کنید. شما امیدوارید از طریق UGC چه چیزی را محقق کنید؟ آیا افزایش آگاهی از برند، بینش بهتر مشتری یا چیز دیگری است؟ داشتن اهداف واضح به شما کمک می کند تا بر روی یک هدف مشخص تمرکز کنید و موفقیت تلاش های بازاریابی مبتنی بر UGC خود را اندازه گیری کنید.
 • تشویق به UGC: تشویق بهUGC کلید یک استراتژی بازاریابی مبتنی بر این تکنیک است. شما می‌توانید این کار را با ایجاد محتوای جذاب، استفاده از رسانه‌‌های اجتماعی به مشتریان برای انتشار محتوا در مورد برند خود انجام دهید.
 • استفاده از رسانه‌های اجتماعی: رسانه‌های اجتماعی یک پلتفرم عالی برای تشویق به UGC هستند، زیرا به مشتریان اجازه می‌دهد محتوا را با دنبال‌کنندگان خود به اشتراک بگذارند و به مخاطبان گسترده‌تری برسند.
 • پاسخ به UGC: پاسخ به UGC مهم است، زیرا به مشتریان نشان می‌دهد که ارزش مشارکت آن‌ها را می‌دانید و از آن‌ها می‌کنید. پاسخ دادن به UGC همچنین می‌تواند به ایجاد روابط قوی‌تر با مشتریان و افزایش وفاداری مشتری کمک کند.

۲- اندازه گیری موفقیت کمپین‌هایی که برگزار می‌کنید با UGC

برای درک تأثیر و تصمیم‌گیری آگاهانه به‌منظور بهبود کمپین‌های UGC از این نکات مهمی در مورد اندازه‌گیری موفقیت کمپین UGC غافل نشوید:

 • تعریف شاخص‌های کلیدی عملکرد(KPIs): قبل از شروع اندازه‌گیری موفقیت کمپین UGC خود، مهم است که شاخص‌های کلیدی عملکرد خود را تعریف کنید. چه معیارهایی را می‌خواهید ردیابی کنید تا موفقیت کمپین UGC خود را تعیین کنید؟ شاخص‌های کلیدی عملکرد معمولی برای کمپین‌های UGC شامل نرخ تعامل، تبدیل و رضایت مشتری است.
 • استفاده از ابزارهای تحلیلی: این ابزارها می‌توانند به شما در ردیابی معیارهای کلیدی و درک تأثیر کمپین UGC شما بر کسب و کار خود کمک کنند.
 • ردیابی نرخ تعامل: نرخ تعامل یک معیار کلیدی برای ردیابی در هنگام اندازه‌گیری موفقیت کمپین UGC شما است. این نرخ شامل لایک‌ها، نظرات، اشتراک‌گذاری‌ها و سایر اشکال تعامل در رسانه‌های اجتماعی یا وب‌سایت به حساب می‌آید.
 • اندازه‌گیری Reach: Reachیک معیار کلیدی دیگر برای ردیابی در هنگام اندازه گیری موفقیت کمپین UGC است. این مورد شامل تعداد افرادی است که محتوا را دیده‌اند و چه نرخ Reach برای این محتوا تخمین می‌خورد.
 • مانیتورینگ تبدیلات: تبدیلات یک معیار کلیدی برای ردیابی در هنگام اندازه گیری موفقیت کمپین UGC است و شامل تعداد مشتریانی است که اقدام مورد نظر را انجام داد‌اند، مانند خرید یا ثبت نام در خبرنامه و…
 • جمع‌آوری بازخورد مشتری: بازخورد مشتری را از طریق نظرسنجی‌ها، گروه‌ها و سایر روش‌ها جمع آوری کنید تا درک بهتری از تأثیر کمپین UGC شما داشته باشید.

۳- محتوای تولید شده توسط کاربر روشی برای افزایش وفاداری به برند

وقتی مشتری محتوایی را برای یک برند تولید و آن را به اشتراک می‌گذارد در ناخودآگاه او احساس تعلق به برند شکل می‌گیرد. نتیجه این احساس تعلق و ارتباط عاطفی، تشویق دیگر مشتریان به تعامل، خرید و حمایت از برند است. پس بستری را برای مشتریان فراهم کنید که نظرات خود را بیان کنند و تجربیات خود را به اشتراک بگذارند. ایجاد بستری برای درج نظرات به مخاطب احساس ارزشمندی می‌دهد. این احساس در مخاطب ناخودآگاه اعتماد بیشتری ایجاد می‌کند و وفاداری به برند را افزایش می‎دهد. نمایش تجربیات کاربران درباره محصولات و خدمات یک برند هرگونه مانعی بین مشتریان و برند را از بین می‌برد. در نتیجه برند واقعی‌تر به‌نظر می‌آید.

افزایش وفاداری مشتری با محتوای تولید شده توسط کاربر

کلام آخر: UGC روشی بی‌نظیر برای رشد کسب و کار

محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) در حال تبدیل شدن به بخش مهمی از تلاش‌های بازاریابی مدرن است، و دلیل خوبی هم دارد. با استفاده از قدرت این تکنیک، برندها می‌توانند اعتماد و اعتبار خود را در بین مخاطبان خود ایجاد کنند، تعامل را افزایش دهند و باعث افزایش نرخ تبدیل شوند. همچنین این روش مدرن می‌تواند به اشکال مختلف و در پلتفرم‌های مختلف منتشر شوند. با طراحی یک استراتژی خوب و دنبال کردن تازه‌های این حوزه می‌توانید UGC را به‌طور مؤثر در کمپین‌های بازاریابی خود استفاده کنید و از بسیاری از مزایایی که آن ارائه می‌دهد بهره‌مند شوید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *