Search
Close this search box.

اهمیت برندسازی شخصی: حضور آنلاین قدرتمندتر در عصر دیجیتال

اهمیت برندسازی شخصی

لیست مطالب

در عصر جدید و رقابتی امروز، تنها داشتن محصول یا خدمات عالی و باکیفیت کافی نیست. صاحبان مشاغل و متخصصان آژانس‌های بازاریابی دیجیتال برای موفقیت باید یک برند شخصی قوی بسازند. ساخت یک برند به ایجاد و ارتقای هویت، ارزش‌ها و مهارت‌های منحصربه‌فرد یک شخص یا کسب و کار در دنیای حرفه‌ای کمک می‌کند. همچنین سبب جذب مشتریان، ایجاد فرصت‌های جدید و تضمین موفقیت در بلندمدت خواهدشد. پس هیچ‌گاه اهمیت برندسازی شخصی را دست‌کم نگیرید و برای پرورش و بهبود نام تجاری خود تلاش کنید.

در این مقاله به تعریف و اهمیت برندسازی شخصی، مزایای آن و اقدامات لازم جهت ساختن نام تجاری مناسب می‌پردازیم.

 

برندسازی شخصی چیست و چه اهمیتی دارد؟

برندسازی شخصی یا همان پرسونال برندینگ (Personal Branding) یک عمل استراتژیک و آگاهانه است که در آن ارزش پیشنهادی خود را تعریف و بیان می‌کنید. منظور از ارزش پیشنهادی تمام ویژگی‌ها و مزایایی است که محصولات و خدمات شما نسبت به سایر کالا و خدمات مشابه ارائه می‌دهند. به عبارت دیگر هر برند سعی دارد یک تمایز با رقیبان و مشاغل مشابه در صنعت ایجاد کند. درنهایت ساخت یک برند سبب خلق یک تصویر ذهنی خاص در مخاطب می‌شود.

برندسازی شخصی چیست

اهمیت برندسازی شخصی هنگامی مشخص می‌شود که روزانه مصرف‌کنندگان با پیام‌های بازاریابی بی‌شماری بمباران می‌شوند و تشخیص این‌که به چه برندی اعتماد کنند، دشوار است. طراحی یک برند شخصی قوی و ایده‌آل، اعتبار ایجاد می‌کند و به مشتریان بالقوه نسبت به تخصص و کیفیت کار شما اطمینان می‌دهد. اهمیت برندسازی شخصی با کمک به نمایش دستاوردهای حرفه‌ای، ارزش‌ها، اخلاقیات و علایق شما و برقراری ارتباطی عمیق با مشتریان، بیش از پیش مشخص می‌شود.

مزایای پرسونال برندینگ چیست؟

برای درک میزان اهمیت برندسازی شخصی، توجه شما را به خواندن مزایا و ویژگی‌های استفاده از پرسونال برندینگ جلب می‌کنیم.

  • ایجاد تمایز از رقبا با برجسته کردن مهارت‌ها، تجربیات و رویکردهای منحصربه‌فرد
  • جذب مشتریان و فرصت‌های جدید تجاری با انتقال مداوم تخصص، ارزش‌ها و علایق خود با مشاغل همفکر و همراه
  • گسترش کسب و کار و شبکه‌ی حرفه‌ای خود از طریق همکاری با دیگر متخصصان حوزه‌ی کاری و ارجاعات و مشارکت‌های بالقوه
  • پیشرفت شغلی و افزایش اعتبار با گسترش نفوذ در میان مردم و رقبای صنعت
  • افزایش دید شما نسبت به جامعه هدف و نیازهای آن‌ها

این موارد تنها بخشی از مهم‌ترین مزایای پرسونال برندینگ است که اهمیت برندسازی شخصی را به شما نشان می‌دهد. درنهایت ساخت یک برند تاثیرگذار و معتبر سبب موفقیت و رشد بیزینس شما در بلندمدت خواهدشد.

مزایای پرسونال برندینگ

چه اقداماتی برای ساخت برند شخصی باید انجام دهید؟

برای ایجاد یک پرسونال برندینگ موثر و مفید باید اقدامات زیر را انجام دهید.

هدف خود را مشخص کنید.

ابتدا یک چشم‌انداز و هدف اصلی برای طراحی برند شخصی خود تعریف کنید. این که دوست دارید چه تفاوتی برای مخاطبان موردعلاقه و مهم خود نسبت به رقبا ایجاد کنید؟ چه ارزش‌های ویژه‌ای به خریداران یا کارفرمای خود می‌دهید؟و… از جمله سوالاتی است که باید از خودتان بپرسید. سپس با نوشتن یک پیشنهاد ارزش شخصی با چهار مولفه‌ی زیر، دیگران را به انتخاب خود متقاعد کنید.

۱- برای (یک فرد یا جامعه‌ی هدف خاص)…

۲- من با ارائه (ویژگی یا ارزش منحصربه‌فرد و به‌ یادماندنی که می‌خواهید ارائه دهید) تفاوت ایجاد خواهم کرد…

۳- در میان همه (افراد یا مشاغلی که برای ایجاد این تفاوت رقابت می‌کنند و شما قصد تمایز و برتری نسبت به آن‌ها را دارید)…

۴- به دلیل (مجموعه‌ی مهارت‌ها، ویژگی‌های شخصیتی، اعتبار، تجربیات و سابقه قبلی و…که سبب برتری شما می‌شود)

برای درک بهتر این الگو به این مثال که یک متخصص فناوری اطلاعات برای استخدام در یک شرکت می‌دهد، توجه کنید. برای رئیس شرکت (نام شرکت موردنظر)، من بهترین مدیر امنیت سایبری جهت استخدام در بین همه‌ی متقاضیان هستم؛ زیرا گواهینامه‌ها و مدارک مرتبط و متعددی در این زمینه دارم و دارای مهارت رهبری تیم، حل مسائل، تعهد و… هستم.

جامعه هدف خود را شناسایی کنید.

افراد و مشاغلی را درنظر بگیرید که می‌توانند بیشترین بهره را از تخصص شما ببرند. تشخیص جامعه هدف و شناخت چالش‌ها و مشکلاتی که مصرف‌کنندگان با آن مواجه هستند، کمک بزرگی به طراحی پیام برند متناسب با نیازها می‌کنند.

ارزش ویژه برند شخصی خود را تعریف کنید

ابتدا باید خصوصیات و ویژگی‌هایی که درحال حاضر مشتریان بالفعل و قدیمی، شما را با آن می‌شناسند، شناسایی و آنالیز کنید. سپس فهرستی از صفات و عبارات مثبت و منفی که به‌درستی شما را توصیف می‌کنند، تهیه کنید. برای این کار می‌توانید از همکاران، دوستان، کارکنان، خانواده و سایر افراد نزدیک نیز کمک بگیرید و نظرات واقع‌بینانه و حقیقی آن‌ها را درمورد خود بپرسید. درنهایت ویژگی اصلی و ارزش ویژه برند شخصی خود را متناسب با افکار و احساسات خریداران قبلی و فهرست خود، تعریف کنید.

همچنین برای شناسایی نقاط منفی و مثبت خود از اطرافیان راستگو و یا افراد غریبه بخواهید که اگر آنجا حضور نداشتید، شما را چگونه توصیف می‌کردند؟ و یا چه ویژگی خاصی در شما سبب جذب آن‌ها شده است؟ سپس می‌توانید نظرات آن‌ها را با نظرات خود مقایسه و شکاف‌ها و نقاطی که باید روی آن‌ها کار شود را پیدا کنید.

یک حضور آنلاین و ثابت ایجاد کنید

از آن‌جایی که اهمیت برندسازی شخصی بسیار بالا است، باید از افراد و بسترهای مختلف برای توصیف و تبلیغ برند استفاده کنید. بنابراین بهترین راه این است که در وبسایت‌ها‌، شبکه‌های اجتماعی، ایمیل و… یک حضور ثابت و مفید داشته ‌باشید. همچنین باید پیام برند و ارزش‌های ویژه‌ی برند در تمامی این پلتفرم‌ها یکسان، سازگار و هماهنگ بماند تا مخاطب دچار سردرگمی نشود. حضور منظم و پیوسته در فضای آنلاین سبب آگاهی از برند، افزایش مشتریان، ایجاد اعتماد و اعتبار، افزایش سودآوری و… می‌شود.

 

مراحل پرسونال برندینگ

روایت شخصی خود را بسازید

یک برند فقط مجموعه‌ای از توصیف‌ها و ویژگی‌ها نیست بلکه حکایت‌ها و روایت‌های مرتبط با برند را نیز شامل می‌شود. اگر سعی کنید پیشنهادات و ارزش‌های ویژه‌ی برند خود را در قالب روایت و داستان برای مخاطبان تعریف کنید، بسیار موثرتر و متقاعدکننده‌تر می‌شود.

برای مثال هنگامی که مصاحبه‌کننده از شما می‌پرسد که “درباره‌ی خودت بگو” فقط رزومه یا ویژگی‌های برندتان را توصیف نکنید. در مقابل باید از داستان‌های واقعی و تاثیرگذار درباره‌ی خود و تجربیاتتان بگویید. به عنوان نمونه بگویید ((در همه‌ی موقعیت‌ها و موفقیت‌هایی که در روزمه‌ی من می‌بینید، من تنها یک نقش را بازی کردم و آن هم “حل‌کننده مشکل” بود. اخیرا تیم من با یک باگ نرم‌افزاری دست‌وپنجه نرم می‌کرد، بنابراین من یک ماه گذشته را با چندین یک از همکارانم در بخش IT کار کردم تا سرانجام آن را برطرف کردیم. درنتیجه نرخ تکمیل سفارش به موقع را تا ۹۰ درصد افزایش دادیم.

تخصص خود را به اشتراک بگذارید

محتوای ارزشمندی تولید کنید که دانش و بینش شما را در حوزه‌ی کاری خود نمایش دهد. نوشتن مقالات، برگزاری وبینارها و همایش‌ها، ساخت ویدئوهای آموزشی و… برای به ‌اشتراک‌گذاری دانش و تخصص شما بسیار مفید است. با این کار نه تنها برند شخصی خود را تقویت می‌کنید بلکه تعهد خود را برای کمک به موفقیت دیگران نشان می‌دهید.

توصیفات و مطالعات موردی خود را نمایش دهید

داستان‌های موفقیت خود را با ارائه‌ی توصیفات مشتری و مطالعات موردی در وبسایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید. این مثال‌ها سبب اثبات اجتماعی و افزایش اعتبار میان مردم می‌شود. همچنین یک نگاه اجمالی از نتایج کار با شما به مشتریان بالقوه می‌دهد. به عبارت دیگر مشتریان بالقوه با مطالعه‌ی این محتواها می‌توانند، انتظارات و نتایجی که در ادامه‌ی همکاری یا خرید از شما به‌دست می‌آید را پیش‌بینی کنند. پس استفاده از مطالعات موردی و توصیفات مثبت مشتریان، نقش مهمی در پرسونال برندینگ دارد.

داستان برند خود را در بسترها و پلتفرم‌های مناسب به اشتراک بگذارید

برای برند خود یک داستان بسازید و در آن از چالش‌ها، مشکلات، منابع الهام‌بخش و… که در ابتدای راه با آن‌ها روبه‌رو بودید، صحبت کنید. سپس از طریق رسانه‌های مختلف آن را منتشر کنید. شبکه‌های اجتماعی، وبسایت‌های حرفه‌ای و شخصی، نشریات و مقالات، مطبوعات عمومی و… از جمله راه‌ها برای انتشار داستان برند هستند.

 

استفاده از رسانه‌های پولی نیز برای تبلیغات و افزایش مشتریان بسیار موثر است. تبلیغات در گوگل، خرید تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی برای اشتراک محتوا و داستان برند، معرفی برند از طریق اینفلوئنسرها و… از جمله مهم‌ترین روش‌های پولی است. همچنین می‌توانید با استخدام مشاوران جستجوی اجرایی که برند شخصی شما را به کارفرمایان بالقوه معرفی می‌کنند، فرصت‌های جدیدی ایجاد کنید. این کارها با هدف افزایش جذب، آگاهی و درک مخاطبان صورت می‌گیرد.

با اینفلوئنسرهای مرتبط با صنعت خود همکاری کنید

استفاده از قدرت، اعتبار و محبوبیت اینفلوئنسرها برای افزایش اعتماد و جذب مخاطبان جدید بسیار مفید است. وبلاگ‌نویسی مهمان، تبلیغات در پست‌های شبکه‌های اجتماعی و حضور در پادکست و وبینارهای میزبانی مشترک، چندین راه همکاری با اینفلوئنسرها هستند.

به‌ دلیل اهمیت برندسازی شخصی این کار به‌خصوص برای برندهای نوظهور و جدید که اکثر جامعه روی آن‌ها شناختی ندارند، تاثیر زیادی دارد.

اصالت و راستی را سرلوحه‌ی کار خود قرار دهید

پرسونال برندینگ بازتابی واقعی از شخصیت شما چه از نظر شخصی و چه از نظر حرفه‌ای است. اصالت خود را حفظ و در تعاملات و ارتباطات خود صادقانه عمل کنید. اصالت و صداقت دو اصل مهم برای ایجاد اعتماد و ارتباطات طولانی مدت با مشتریان است.

در انجمن‌ها و رویدادهای مهم حوزه‌ی کاری خود شرکت کنید

ایجاد روابط کاری برای رشد برند شخصی شما ضروری است. در رویدادهای صنعت شرکت کرده و به انجمن‌های آنلاین بپیوندید. این کار سبب شناخت افرادی با علایق و اهداف مشترک می‌شود و امکان همکاری با آن‌ها و گسترش بیزینس شما را فراهم می‌کند. همچنین در بحث‌های رسانه‌های اجتماعی شرکت کنید تا با مخاطبان هدف و متخصصان دیگر مرتبط با زمینه‌ی کاری ارتباط برقرار کنید. همینطور شما می‌توانید با ارائه‌ی مشاوره‌ی رایگان و پشتیبانی در حوزه‌ی تخصصی خود، سبب ایجاد رضایت، اعتماد و درنهایت جذب مخاطبان شوید.

برند شخصی خود را ارزیابی و تحلیل کنید

پرسونال برندینگ یک فرآیند مداوم است. بنابراین باید میزان اثربخشی تلاش‌های برندسازی شخصی خود را به طور منظم ارزیابی کنید. حضور آنلاین و تعامل خود را زیر نظر بگیرید و بازخورد مشتریان، همکاران و اطرافیان خود را جمع‌آوری کنید. اگر بازخوردها و نتایج به ‌اندازه‌ی کافی خوب نبود، رویکرد و پیام شخصی برند خود را تغییر دهید تا همچنان مرتبط و تاثیرگذار باقی بماند.

ارزیابی برندسازی شخصی

 

اگر همچنان برای خود یا کسب و کارتان، پرسونال برندینگ انجام ندادید، همین امروز دست به کار شوید. امروزه اهمیت برندسازی شخصی به قدری بالا است که گاهی موفقیت یا شکست یک بیزینس را تعیین می‌کند. پس با به‌کارگیری مراحل بالا، آینده‌ی کاری خود را تضمین کنید. همچنین خواندن مقاله‌ی راهنمای انتخاب اسم برند در ۲۰ دقیقه برای یافتن نام مناسب پیشنهاد می‌شود.

 

برندسازی شخصی یک راه مستقیم به سوی موفقیت

اهمیت برندسازی شخصی در دنیای امروز بر هیچکس پوشیده نیست. بدون ایجاد یک ذهنیت و نام ماندگار در مخاطبان، بدست‌ آوردن اعتبار، اعتماد و جذب مشتری امکان‌پذیر نیست. همچنین پرسونال برندینگ یک راه میانبر برای گسترش، پیشرفت، موفقیت و افزایش درآمد در کسب و کار است. پس اکنون که به اهمیت برندسازی شخصی و قدرت آن در صنعت و تجارت پی بردید، استفاده از اقدامات بالا برای ساخت یک برند اصیل و تاثیرگذار را از دست ندهید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *