Search
Close this search box.

۱۰+۱ روش انقلاب در استراتژی فروش با هوش مصنوعی

استراتژی فروش با هوش مصنوعی

لیست مطالب

هوش مصنوعی، عبارتی که شاید خیلی از افراد از قدرت آن بترسند. اگر فکر می‌کنید این تکنولوژی آینده‌ای شبیه به Wall-E یا Terminator برای بشر رقم خواهد زد، باید بگوییم اگر با کاربردهای آن آشنا شوید، می‌توانید در کسب و کار خود انقلاب به‌پا کنید.

در سال‌های اخیر، بیش از ۱۰ هزار استارت‌آپ هوش مصنوعی به‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کردند که تا امروز موفقیت‌های خوبی را نیز رقم زده‌اند. پس می‌توان نتیجه گرفت که این تکنولوژی آنقدر‌ها هم ترسناک نیست! به‌شرط آنکه زیر و بم آن را درک کنید. در این مقاله به شما ۱+۱۰ روش برتر برای داشتن استراتژی فروش با هوش مصنوعی را می‌گوییم تا نجات‌بخش کسب و کارتان باشد.

 

1- ایجاد سرنخ فروش با هوش مصنوعی

یکی از ابتدایی‌ترین اما مهم‌ترین اقداماتی که برای افزایش فروش باید درنظر بگیرید، تولید سرنخ به حساب می‌آید چرا که اساس هر فرآیند فروش موفق، کیفیت و کمیت سرنخ‌ها است. (اگر نمی‌دانید تولید سرنخ یا لید جنریشن چیست، به مقاله آن مراجعه کنید).

هوش مصنوعی با خودکار کردن فرآیند شناسایی و واجد شرایط بودن مشتریان بالقوه، تولید سرنخ را متحول کرده است. ده‌ها محصول لید جنریشن هوش مصنوعی مانند Drift، Conversica و Leadfeeder وجود دارد. این سایت‌ها به شما کمک می‌کنند سرنخ‌های بهتر و باکیفیت‌تری ایجاد کنید تا بتوانید زمان و انرژی خود را بر روی مشتریان بالقوه با بالاترین پتانسیل برای تبدیل متمرکز کنید و در نهایت موفقیت فروش خود را افزایش دهید.

 

2- تولید VBR (Valid Business Reasons) یا دلایل معتبر تجاری قوی

یک مشتری باید دلیلی برای ملاقات با بیزینس شما داشته باشد که به آن دلیل معتبر تجاری یا به اختصار VBR می‌گویند. بنابراین ایجاد یک دلیل معتبر تجاری ارزشمند، برای درگیر کردن مشتریان بالقوه و متقاعد کردن آن‌ها مبنی بر اینکه محصول یا خدمات شما راه‌حل مناسبی برای نیازهای آنها است، بسیار مهم است.

هوش مصنوعی می‌تواند با تجزیه و تحلیل داده‌های مشتری، بررسی رقبای صنعت و تحلیل با هوش رقابتی به شما کمک کند تا به این هدف دست یابید. نتیجه این تجزیه و تحلیل، قانع‌کننده‌ترین دلایل برای مشتریان احتمالی برای خرید از شما بوده که می‌توانید در کسری از ثانیه به کمک هوش مصنوعی شناسایی کنید.

اگر می‌خواهید بیشتر با مشتریان ارتباط بگیرید، می‌توانید با داشتن یک استراتژی فروش با هوش مصنوعی و استخراج دلایل معتبر تجاری قوی، این ارتباط را موثرتر دریافت کنید.

تولید سرنخ به کمک هوش مصنوعی

3- ایجاد سناریوهای فروش فروش

یک استراتژی فروش برنده بر اساس سناریوهای فروش موثر ساخته شده است که به شما کمک می‌کند تا مشتریان بالقوه را درگیر کنید، پرورش دهید و به مشتری بالفعل تبدیل کنید. (اگر می‌خواهید با روش‌های کلاسیک تبدیل مشتریان بالقوه به بالفعل آشنا شوید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید).

هوش مصنوعی می‌تواند با تجزیه و تحلیل داده‌های فروش گذشته و شناسایی الگوهای موفقیت به شما در توسعه سناریوهای فروش هدفمند کمک کند. بسیاری از سیستم‌های CRM دارای توالی‌های خودکار داخلی هستند که به‌طور خودکار ایمیل‌ها را ارسال می‌کنند و به شما در مورد وظایف هشدار می‌دهند. همچنین می‌توانید از ChatGPT یا سایر نرم افزارهای هوش مصنوعی برای ساخت هر مرحله از سناریو فروش خود استفاده کنید و یک استراتژی فروش با هوش مصنوعی بچینید.

 

4- کمک به پرسونال برندینگ

در بازاری که رقابت روزبه‌روز جدی‌تر می‌شود، ایجاد یک برند شخصی قوی برای متمایز شدن و جذب مشتریان بالقوه ضروری است. هوش مصنوعی می‌تواند با تجزیه و تحلیل حضور آنلاین شما، شناسایی زمینه‌های بهبود، و ارائه توصیه‌هایی برای بهینه‌سازی محتوا و پیام‌هایتان، به ایجاد و حفظ یک برند شخصی تأثیرگذار کمک کند.

می‌توانید از ChatGPT، Bing یا Jasper برای کمک به ایجاد یک وب‌سایت بازاریابی شخصی، نوشتن وبلاگ در لینکدین یا حتی اجرای تبلیغات رسانه‌های اجتماعی برای تولید سرنخ‌های ورودی استفاده کنید.

5- آموزش فروش و پشتیبانی

هوش مصنوعی می‌تواند به شما کمک کند اعضای تیم را آموزش دهید. الگوریتم‌های یادگیری ماشینی می‌توانند تماس‌ها و جلسات موفق فروش را تجزیه و تحلیل کند، تاکتیک‌ها و استراتژی‌های کلیدی را که منجر به تبدیل می‌شوند، مشخص کند و در نهایت از خروجی این داده‌ها ‌به‌عنوان منبعی برای آموزش اعضای تیم استفاده کند.

علاوه بر این، ابزارهای هوش مصنوعی می‌توانند در لحظه نیز شما را راهنمایی کنند و در طول تماس‌هایی که برای فروش دارید، ارائه پیشنهادات و مشاوره بر اساس مکالمه فعلی و تعاملات موفق گذشته ارائه دهند.

پشتیبانی با هوش مصنوعی

6- ایجاد تجربه مشتری منحصربفرد

مصرف کنندگان امروزی خواستار یک تجربه خرید شخصی‌سازی شده و ارزشمند هستند. هوش مصنوعی به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا با تجزیه و تحلیل حجم وسیعی از داده‌ها برای شناسایی ترجیحات، عادات و تاریخچه خرید مشتری، این نیاز را برآورده کنند.

با درک ارزش‌های مشتری، کسب و کارها می‌توانند توصیه‌های محصول، پیشنهادات تبلیغاتی و پیام‌های بازاریابی را که این تجربه مشتری را به‌صورت شخصی‌سازی شده ارائه می‌دهد، پیدا کنند. این موضوع می‌تواند به‌طور چشمگیری تعامل مشتری، وفاداری و در نهایت فروش را افزایش دهد. پس تجربه مشتری را در خلق استراتژی فروش با هوش مصنوعی، جدی بگیرید.

 

7- سیستم قیمت گذاری پویا

هوش مصنوعی می‌تواند به کسب و کارها در اجرای استراتژی‌های قیمت‌گذاری پویا کمک کند. الگوریتم‌های یادگیری ماشینی می‌توانند عوامل مختلفی مانند تقاضا، قیمت رقبا و رفتار مشتری را برای تنظیم قیمت‌ها در لحظه، تجزیه و تحلیل کنند. این روش می‌تواند در حالی که بهینه‌ترین قیمت را برای محصولات مختلف شما پیشنهاد می‌دهد، در به حداکثر رساندن سود شما نیز موثر باشد.

 

8- مدیریت موجودی محصولات

هوش مصنوعی می‌تواند مدیریت موجودی را با پیش‌بینی تقاضا و تنظیم سطوح موجودی به صورت لحظه‌ای متحول کند. این امر از انباشت یا کمبود موجودی جلوگیری می‌کند و تضمین کننده‌ در دسترس بودن مقدار کافی موجودی محصولا کسب و کارها است. این کمک بزرگ، نه تنها باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های کسب و کار می‌شود، بلکه با جلوگیری از کمبود محصول، رضایت مشتریان را به همراه خواهد داشت.

 

9- پیش بینی ارزش چرخه عمر مشتری

از طریق تجزیه و تحلیل و قابلیت پیش‌بینی پیشرفته، هوش مصنوعی می‌تواند ارزش چرخه عمر مشتری (CLV) را تخمین بزند. سپس به کمک این تخمین پیش‌بینی می‌کند که یک مشتری در طول رابطه با تجارت شما چقدر ارزشمند خواهد بود. این تکنیک می‌تواند استراتژی‌ فروش با هوش مصنوعی و بازاریابی شما را راهنمایی کند و اطمینان حاصل کند که منابع در جایی سرمایه گذاری می شوند که بیشترین بازده را داشته باشند.

پیش بینی چرخه عمر مشتری

 

10-   سوشال سلینگ با هوش مصنوعی

رسانه های اجتماعی ابزار فروش قدرتمندی هستند. هوش مصنوعی می‌تواند داده‌های شبکه‌های اجتماعی را برای شناسایی روندها، ردیابی احساسات برند، هدف قرار دادن سرنخ‌های بالقوه و سفارشی کردن پیام‌های بازاریابی، تجزیه و تحلیل کند. با این بینش، کسب‌وکارها می‌توانند استراتژی‌های سوشال سلینگ خود را افزایش دهند و به مشتریانی که در آن‌ها بیشترین مشارکت را دارند، دسترسی پیدا کنند. پس می‌توان استراتژی فروش با هوش مصنوعی را در شبکه‌های اجتماعی نیز گسترش داد.

 

11-   استراتژی فروش یکپارچه

هوش مصنوعی به توسعه و مدیریت استراتژی فروش موثر در کانال‌های مختلف به صورت یکپارچه کمک می‌کند. با تجزیه و تحلیل رفتار مشتری در همه کانال‌ها، هوش مصنوعی می‌تواند به کسب‌وکارها کمک کند تا یک تجربه مشتری یکپارچه و منسجم ایجاد کنند. این موضوع صرف نظر از اینکه مشتری کجا را برای تعامل با تجارت شما انتخاب می‌کند یا چه رفتاری از خود نشان می‌دهد، اتفاق خواهد افتاد.

 

فروش بیشتر با هوش مصنوعی

هوش مصنوعی به تکامل خود ادامه می‌دهد و در این تکامل، ترس یا اشتیاق برخی را با خود همراه دارد. واضح است که این تکنولوژی نقش مهمی در کمک به موفقیت کسب و کارها ایفا خواهد کرد. هوش مصنوعی این قدرت را دارد که استراتژی فروش شما را متحول و به فروش بیشتر کمک کند.

به کمک اطلاعاتی که از هوش مصنوعی بدست می‌آورید، می‌توانید در

  • تولید سرنخ
  • برندینگ بهتر
  • آموزش تیم
  • و…

که در این مقاله بررسی کردیم، موفقیت خود را تضمین کنید. پس به‌جای نگرانی، بهتر است هوش مصنوعی را با کسب و کار خود عجین کنید و هر چیزی که در این راه نیاز دارید را از همین امروز، یاد بگیرید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *