Search
Close this search box.

استفاده از فناوری برای توسعه کسب و کار: ابزارها و پلتفرم ها برای رشد فروش

ابزارهای فناوری برای توسعه کسب و کار

لیست مطالب

در عصر امروز استفاده از فناوری برای توسعه کسب و کار، تنها یک مزیت رقابتی نیست بلکه یک ضرورت در اقتصاد دیجیتال است. با استفاده از قدرت تکنولوژی، کسب و کارها می‌توانند فرصت‌های جدید ایجاد، فرآیندها را ساده‌سازی و نوآوری را در تمام جنبه‌های عملیاتی خود پیاده‌سازی کنند. بنابراین باید برای رسیدن به اهداف بلندمدت، جلب رضایت مشتریان و رشد بیزینس خود، استفاده از فناوری برای توسعه کسب و کار را در دستور کار قرار داد.

در این مطلب به بیان استراتژی‌ها و راهکارهایی جهت استفاده از فناوری برای توسعه کسب و کار و رشد فروش می‌پردازیم.

 

استفاده از فناوری برای توسعه کسب و کار به چه معنا است؟

جهان هر روز درحال پیشرفت است و انتظارات مشتریان نیز روزبه‌روز افزایش و تغییر پیدا می‌کند. بنابراین کسب و کاری موفق است که نیازات و خواسته‌های مشتریان و کارمندان خود را درک کند و درجهت برطرف‌کردن آن‌ها قدم بردارد. اما این هدف تنها با کمک نیروهای انسانی محقق نمی‌شود و نیاز به بهره‌گیری از تکنولوژی و هوش مصنوعی دارد. چراکه در بسیاری از موارد، نیاز به سرعت بالا، زمان زیاد و دقت فراوان است و معمولا ابزارهای تکنولوژی در این زمینه بهتر از انسان‌ها عمل می‌کنند.

مفهوم استفاده از ابزارهای فناوری برای توسعه کسب و کار چیست؟

اما مفهوم استفاده از فناوری برای توسعه کسب و کار چیست؟ و چه فوایدی برای مشاغل دارد؟ بهره‌گیری از فناوری در مشاغل به این معنا است که بخشی از فعالیت‌های تکراری، ساده، زمان‌بر و… را اتوماسیون کنید و کارآیی و عملکرد کارمندان و تجربه‌ی مشتری را با استفاده از تکنولوژی بهبود ببخشید. درواقع به‌کارگیری تکنولوژی ابزار مهمی برای مدیرانی است که مسئولیت رشد، توسعه و نوآوری شرکت را برعهده دارند. ساده‌سازی فرآیندها، تسریع در انجام بسیاری از فعالیت‌ها، به‌دست‌آوردن بینش مفید درمورد مخاطبان هدف و ارائه‌ی پیشنهادات شخصی‌سازی شده به مشتریان بخشی از فواید استفاده از فناوری برای توسعه کسب و کار است.

در ادامه به توضیح چند تکنیک مهم برای ادغام فناوری در مشاغل می‌پردازیم.

 

چه راه هایی برای بهره گیری از فناوری در محیط کسب و کار وجود دارد؟

هر کسب و کاری با استفاده از ابزارهای تکنولوژی می‌تواند کارآیی کارمندان، مشارکت خریداران و درآمد و سودآوری را افزایش دهد. بنابراین چند راهکار و استراتژی جهت استفاده از فناوری برای توسعه کسب و کار را بیان می‌کنیم.

اتوماسیون گردش کار

معمولا کارمندان و کارگران مرتکب اشتباهات انسانی می‌شوند اما با اتوماسیون فرآیندهای تکراری و ساده توسط ماشین‌ها، این خطاها به حد زیادی کاهش می‌یابد. کمبود و مدیریت زمان نیز همواره یکی از مشکلات اساسی سازمان‌ها است. بنابراین اتوماتیک‌کردن برخی از فعالیت‌های وقت‌گیر به کارکنان اجازه می‌دهد تا روی ابتکارات، اهداف و ایده‌های مهم‌تر که نیازمند هوش انسانی است، تمرکز کنند.

اتوماسیون گردش کار

تجزیه و تحلیل داده ها در زمان درست

اکثر شرکت‌های مدرن دائما درحال جمع‌آوری داده‌های مصرف‌کنندگان هستند. اما مسئله‌ی مهم در این زمینه، آنالیز به‌موقع داده‌ها و به‌دست‌آوردن یک الگو و بینش عملی از این اطلاعات است. مقدار زیادی از داده‌ها مانند یک زبان بیگانه به‌نظر می‌رسند. اما خوشبختانه ابزارهای پیشرفته و مفیدی برای حل این مشکل طراحی شدند. این پلتفرم‌ها با گرفتن حجم زیادی از داده‌های خام، الگوها و اطلاعات بسیار ارزشمندی در اختیار صاحبان بیزینس قرار می‌دهند. همچنین این ابزارها در مدت زمان کوتاهی نتیجه را به شما گزارش می‌دهند و نیاز به صرف هزینه زیاد برای به‌کارگیری نیروی انسانی و اتلاف زمان نیست.

برای مثال یک تولیدکننده لباس با استفاده از فناوری تجزیه و تحلیل مکان، داده‌های جمعیتی و الگوی ترافیک مصرف‌کنندگان در مناطق مختلف یک شهر را بررسی می‌کند و سپس یک مکان ایده‌آل برای افتتاح فروشگاه جدید را پیشنهاد می‌دهد.

بهبود امنیت سایبری

از آن‌جایی که حملات سایبری روزبه‌روز درحال افزایش است، ایجاد اعتماد مشتریان و فراهم‌کردن یک محیط امن برای حفاظت از اطلاعات و سیستم‌های کامپیوتری بسیار حائز اهمیت است. خبر خوب این که امنیت فناوری اطلاعات نیز در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته و برای محافظت از ابزارهای مهم تجاری، برنامه‌های همکاری و اطلاعات محرمانه مشتریان، تکامل یافته است. طراحی فایروال‌های پیشرفته، نرم‌افزارهای ضد بدافزار، فیلترشکن‌های قابل اعتماد، احراز هویت چندعاملی و… از تمهیدات اصلی در این زمینه است.

ابزارهای امنیت فناوری اطلاعات

پس یکی از استراتژی‌های مهم در استفاده از فناوری برای توسعه‌ کسب و کار و رشد فروش، بهبود امنیت سایبری و تلاش برای حفظ امنیت مشتریان است.

استفاده از نرم افزارهای مدیریت پروژه

نرم‌افزارهای مدیریت پروژه برای ردیابی پیشرفت اعضای تیم یا پروژه‌های مختلف استفاده می‌شوند و امکان مشاهده‌ی کامل پیشرفت یک فرد یا کارگروهی را در طول زمان می‌دهند. اگر روی یک پروژه یا کمپین تبلیغاتی کار می‌کنید، با استفاده از ابزارهای مدیریت پروژه و نمودارهای گانت، قادر به برنامه‌ریزی، زمان‌بندی و تعیین ضرب‌الاجل برای انجام وظایف هر یک از اعضای تیم هستید. این فناوری باعث می‌شود تا افراد را در قبال وظایفشان مسئول نگه داشت و پروژه‌ها با عملکرد مناسب و در مدت زمان مشخص انجام شوند.

تولید محتوای باکیفیت

محتوا به معنای واقعی کلمه همه چیز برای یک تجارت است. آگاهی از برند، جذب مخاطبان هدف و افزایش تبدیل، بدون ایجاد محتوای باکیفیت امکان‌پذیر نیست. علاوه بر محتوای باکیفیت باید تنوع تولید مطالب نیز حفظ شود تا مخاطب را کاملا با خود درگیر کند. استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی نیز برای ایجاد محتوای بصری مانند اینفوگرافیک، ویدئو و عکس، بسیار کاربردی و مفید است. این کار یکی از موثرترین راه‌ها برای افزایش ترافیک، برندسازی و افزایش فروش است.

دیجیتال مارکتینگ و برندسازی

در عصر دیجیتال، ایجاد یک حضور آنلاین قوی برای موفقیت کسب و کار مهم است. از طریق تکنیک‌های دیجیتال مارکتینگ مانند بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO)، رسانه‌های اجتماعی و بازاریابی محتوا، می‌توان به‌طور موثرتری با مخاطبان هدف ارتباط برقرار کرد. همچنین استفاده از فناوری برای ساخت تبلیغات هدفمند، تجزیه‌‌وتحلیل داده‌ها، شناخت مخاطبان و شخصی‌سازی کانال‌های ارتباطی پیشنهاد می‌شود. چراکه سبب آگاهی از برند و افزایش خریداران  خواهدشد.

بهره گیری از سیستم های مدیریت ارتباط با مشتری

اگر در حفظ و نگهداری مشتریان دچار مشکل هستید، استفاده از تکنولوژی‌های مدیریت ارتباط با مشتری مانند CRM به کمک شما می‌آید. نرم افزار CRM، تعاملات و داده‌های مشتریان را در طول چرخه‌ی حیات آنالیز و مدیریت می‌کند. ردیابی فعالیت‌های مشتری در طول فرآیند خرید، بهبود تجربه‌ی خریداران، خودکارسازی امور تکراری و زمان‌بر و شناسایی و اولویت‌بندی سرنخ‌های فروش از جمله مهم‌ترین مزایای این نرم‌افزار است.

همچنین برخی از پلتفرم‌های پیشرفته‌ی CRM با بهره‌گیری از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، نیازهای مشتری را پیش‌بینی و پیشنهادات سفارشی و شخصی‌سازی‌شده به آن‌ها ارائه می‌دهند. به‌طور کلی تمام این کارها سبب پرورش سرنخ‌ها، جذب مشتریان، حفظ خریداران قبلی و افزایش فروش می‌شود.

تجارت الکترونیک و کانال های فروش آنلاین

ظهور تجارت الکترونیک، روش فروش محصولات و خدمات را متحول کرده است. استفاده از فناوری نیز در حوزه‌های مختلف به رشد و پیشرفت کسب و کارهای اینترنتی و کانال‌های فروش آنلاین کمک می‌کند. افزایش امنیت و ایجاد درگاه‌های امن پرداخت، تقویت ارتباطات با مشتری، تسریع در روند پاسخگویی و حل مشکلات مصرف‌کنندگان و ارائه‌ی خدمات بهتر از مهم‌ترین مزایای استفاده از فناوری برای توسعه کسب و کار است.

ابزار CRM برای مدیریت ارتباط با مشتری

استفاده از ابزارهای ارتباطی و همکاری از راه دور

ارتباط و همکاری مستمر و موثر کارمندان و کارکنان نباید به موقعیت جغرافیایی محدود شود. برای حل این مشکل، تکنولوژی به کمک بشر آمده است. با طراحی ابزارهایی مانند کنفرانس ویدئویی، نرم‌افزار مدیریت پروژه و پلتفرم‌های اشتراک‌گذاری اسناد مبتنی بر ابر، همکاری اعضای یک تیم یا شرکت را از راه دور فراهم کرده است. بنابراین با ایجاد امکان دورکاری، کسب و کارها می‌توانند تصمیم‌گیری را تسریع و بهره‌وری و نوآوری را افزایش دهند.

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی (AI) از مهم‌ترین پیشرفت‌های بشر در زمینه‌ی فناوری است و سبب تغییرات عظیمی در صنعت و تجارت شده است. برای مثال چت بات ها و دستیاران مجازی مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانند روند پاسخگویی به مشتری را به‌طور قابل توجهی کاهش دهند و فرآیندهای فروش را ساده‌تر کنند. ردیابی مشتریان بالقوه، جستجوی هوشمند، تشخیص محصولات تقلبی، بهینه‌سازی کمپین‌های بازاریابی و… تنها بخشی از کاربردهای هوش مصنوعی در کسب و کارها است.

 

همچنین ابزارهای معروف هوش مصنوعی در تجارت مانند Murf، Synthesys، Pictory، Anyword و… نقش بسیار مهم و مفیدی در توسعه‌ و پیشرفت مشاغل دارند. هر کدام از این ابزارها کاربرد خاص خودشان را دارند و شما می‌توانید متناسب با حوزه‌ی کاری، اهداف و نیازهای خود از هر یک از آن‌ها بهره ببرید.

نوآوری و توسعه محصول

فناوری نقش مهمی در ایجاد نوآوری و توسعه محصول دارد. ابزارهای نمونه‌سازی سریع، تکنولوژی‌ چاپ سه ‌بعدی و شبیه‌سازهای واقعیت مجازی به تسریع در تولید، آزمایش ایده‌ها و عرضه‌ی محصولات به بازار با سرعت بیشتر کمک می‌کنند. بنابراین کسب و کارهایی که از فناوری به ‌عنوان کاتالیزوری برای توسعه و رشد استفاده می‌کنند، در بازار درحال تحول و رقابتی عصر جدید، پیشرفت خواهندکرد.

 

همگام با پیشرفت تکنولوژی قدم بردارید!

اکنون که با استراتژی‌های مختلف استفاده از فناوری برای توسعه کسب و کار آشنا شدید، متناسب با اهداف و نیازهای شرکت خود یک یا چندین یک از آن‌ها را به‌کار بگیرید. اگر می‌خواهید حفظ و وفاداری مشتری را افزایش دهید از ابزارهایی برای ارائه‌ی خدمات بهتر و سریع‌تر و تولید محصولات باکیفیت‌تر استفاده‌ کنید. اگر قصد افزایش کارآیی و بهره‌وری کارمندان و کارکنان خود را دارید از ابزارهایی جهت ساده‌سازی وظایف آن‌ها و تسریع در روند فرآیندها استفاده کنید. همچنین اگر در جذب مشتری دچار ضعف هستید، روی تولید محتوای باکیفیت و سرمایه‌گذاری در رسانه‌های اجتماعی جهت تشویق مشتریان به خرید تمرکز کنید.

به‌طور کلی شما باید در ابتدا مشکلات و نقاط ضعف خود را شناسایی کنید و سپس از تکنیک‌های فناوری متناسب با رفع آن‌ها بهره‌ بگیرید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *