Search
Close this search box.

بازاریابی میکرو اینفلوئنسر چیست و چه نقشی در افزایش فروش کسب و کارها دارد؟

بازاریابی میکرو اینفلوئنسر چیست و چه نقشی در افزایش فروش کسب و کارها دارد؟

لیست مطالب

بازاریابی میکرو اینفلوئنسر چیست و چه نقشی در بازاریابی دارد؟ روندهای بازاریابی دیجیتال همواره در حال تغییر است و به سمت‌وسویی می‌رود که بتواند نتیجه بهتری را برای رشد کسب و کارها ایجاد کند. مشتریان امروزی به‌جای تماشای تبلیغات تلویزیونی و توجه به بیلبوردها، ترجیح می‌دهند که به اینفلوئنسرها در رسانه‌های اجتماعی گوش دهند و سبک زندگی آن‌ها را در پیش بگیرند. این‌روزها، کمپین‌های بازاریابی موفق هستند که از طریق اینفلوئنسر مارکتینگ اجرا می‌شود اما نه از طریق اینفلوئنسرهای مشهور! بلکه از طریق افرادی که با وجود مخاطبان کمی که دارند، تاثیر بیشتری روی ذهنیت مخاطب می‌گذارند؛ یعنی میکرو اینفلوئنسرها.

میکرو اینفلوئنسر چیست؟

میکرو اینفلوئنسرها، تاثیرگذاران شبکه‌های اجتماعی هستند که معمولاً بین ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ نفر آن‌ها را دنبال می‌کنند. مخاطبانی که میکرو اینفلوئنسرها را دنبال می‌کنند، آن‌ها را به‌عنوان دوستانی قابل اعتماد می‌بینند، نه افراد مشهوری که باید به سختی با آن‌ها ارتباط برقرار کنند. آن‌ها توصیه‌ها و نظرات خود را صادقانه با مخاطب در میان می‌گذارند و با مهارت‌های ارتباطی که دارند؛ پیوند محکمی را بین خود و مخاطبانشان ایجاد می‌کنند. در واقع تمرکز ویژه آن‌ها به مخاطب است که اعتماد دنبال کنندگان را جلب و برای آن‎ها اعتبار ایجاد می‌کند.

قدرت میکرو اینفلوئنسرها در افزایش فروش کسب و کارها

دوران تکیه بر اینفلوئنسرها با فالوورهای زیاد برای همکاری در کمپین‌های فروش گذشته است. اگر کمی دقت کنید و کمپین‌های بازاریابی کسب و کارها را تحلیل کنید؛ متوجه این موضوع می‌شوید که در بازاریابی اینفلوئنسری، میکرو اینفلوئنسرها در مرکز توجه هستند. مخاطبان ترجیح می‌دهند؛ افرادی را دنبال کنند که از توانایی‌های منحصربه‌فرد برای ایجاد ارتباطات بهره‌مند هستند. به نظر مخاطبان اهمیت می‌دهند و با آن‌ها احساس نزدیکی می‌کنند. تعامل با مخاطب نیز اهمیت ویژه‌ای دارد. در نهایت همین پارامترها هستند که نرخ تبدیل مخاطب را به مشتری افزایش می‌دهد. همه فاکتورهایی که به آن اشاره شد، در میکرو اینفلوئنسرها دیده می‌شود.

دلایل مهم استفاده از میکرو اینفلوئنسرها برای تبلیغات

۳ دلیل مهم استفاده از میکرو اینفلوئنسرها برای تبلیغات

این‌روزها که بازاریابی به‌ سبک دیجیتال داغ است؛ رسانه‌های اجتماعی در این مارکتینگ حرف اول را می‌زنند. افرادی که در فضای مجازی و پلتفرم‌های آنلاین در جستجو خرید محصولات یا بهترین متریال و پرداخت هزینه برای با کیفیت‌ترین خدمات هستند؛ شخصیت‌های متفاوتی دارند. علایق آن‌ها مختلف است و به‌ تبعیت از آن، نیازهایشان متفاوت از یکدیگر است. به‌همین دلیل، یک بیزینس نمی‌تواند با به اشتراک گذاشتن تنها یک تبلیغ که از یک استراتژی خاص پیروی می‌کند، نظر همه مخاطبان خود را جلب کند. برای همین است که برندها باید کمپین‌های‌ بازاریابی خود را بگونه‌ای طراحی کنند که همه سلیقه‌ها پوشش داده شود و در هر کمپین تنها یک گروه از مخاطبان را مورد هدف قرار دهند. در این موقعیت است که میکرو اینفلوئنسرها بهترین انتخاب برای بازاریابی هستند. بازاریابی میکرو اینفلوئنسری در کنار سوشال سلینگ یا همان فروش اجتماعی اثربخش‌تر خواهد بود.

۱- تعامل بیشتر با مخاطب

میکرو اینفلوئنسرها، مخاطبان کمی دارند اما بیشترین تعامل را با دنبال کنندگان خود دارند. به دلیل آن‌که اینفلوئنسرهای میکرو تلاش می‎کنند تا صادقانه با مخاطبان خود برخورد کنند، به گفته‌های آن‌ها علاقه زیادی دارند. در نتیجه برای مخاطبان کاملا قابل اعتماد هستند. اگر یک برند با میکرو اینفلوئنسرهای تخصصی حوزه فعالیت خود در تبلیغات مشارکت کند، اثربخش‌ترین نتیجه را بدست خواهد آورد. 

۲- مقرون‌به‌صرفه هستند

بازاریابی میکرو اینفلوئنسر اغلب مقرون‌به‌صرفه‌تر از پرداخت هزینه برای کمپین‌های تبلیغاتی بزرگ است. آن‌ها معمولا هزینه کمتری را برای تبلیغات دریافت می‌کنند و به برندها اجازه می‌دهند تا براساس بودجه بازاریابی که دارند یکی از انواع تبلیغات (پست، استوری یا پست و استوری) را انتخاب کنند.

۳- قدرت بالا تبدیل مخاطب به مشتری

اغلب مخاطبینی که یک اینفلوئنسر را دنبال می‌کنند؛ کسانی هستند که سلیقه مشابهی با آن فرد دارند. ازاین‌رو، ارتباطات قوی بین Influencer و مخاطبانش به دلیل همین شباهت سلیقه در طرفین ایجاد می‌شود. دنبال‌کنندگان به توصیه‌ها و خدمات و محصولات معرفی شده توسط اینفولوئنسرها به‌طور ویژه و خاصی نگاه می‎کنند. وقتی برندها با اینفلوئنسرهای خاص و مناسب با کسب و کار خود کار می‌کنند؛ پتانسیل ایجاد سرنخ و تبدیل آن‌ها به مشتریان بالفعل بالا می‌رود.

انواع میکرو اینفلوئنسر برای بازاریابی کسب و کارها

آیا برای بازاریابی میکرو اینفلوئنسر باید از افراد متخصص فعال در حوزه همان بیزینس کمک گرفت؟ پاسخ به این سوال مثبت است. اگر می‎خواهید بیشترین نتیجه را از کمپین بازاریابی که برگزار می‎کنید، بگیرید باید اینفلوئنسرهایی را انتخاب کنید که به حوزه کاری شما نزدیک هستند. در ادامه میکرو اینفلوئنسرهایی را معرفی کرده‌ایم که احتمالا هرگز نمی‌دانستید که وجود دارند و می‌توانید از طریق آن‌ها کسب و کارتان را معرفی کنید. سوشال لیسنینگ نیز در انتخاب بهترین میکرو اینفلوئنسرها می‌تواند به شما کمک کند.

انواع میکرو اینفلوئنسر برای بازاریابی کسب و کارها

۱- تاثیرگذاران آموزشی

اخیرا معلم‎ها و مربیان زیادی در رسانه‌های اجتماعی حضور پیدا کرده‌اند و اطلاعات خود را به رایگان در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهند. این افراد می‌توانند در هر حوزه‌‌ای مشغول به‌کار باشند. اما در نهایت هدف آن‌ها آموزش به دنبال کنندگان‌شان است. مثلا یک مربی ورزش به رایگان نکات مهم برای ورزش در منزل را به مخاطبان آموزش می‌دهد. فردی می‌تواند از اساتید فعال در حوزه آشپزی‌های بین‌المللی باشد و اطلاعاتی را درباره نحوه طبخ غذاهای ایرانی و بین‌المللی آموزش دهد. معلم‌های دوره دبستان و متوسطه نیز در رسانه‌های اجتماعی درخشش خاصی دارند. این افراد نیز در حال آموزش نکاتی به دانش آموزان هستند تا برای امتحانات و کنکور آماده شوند.

در نظر داشته باشید که شما در هر حوزه‌ای که فعال باشید می‌توانید از اینفلوئنسرهای آموزشی برای بازاریابی میکرو اینفلوئنسر کمک بگیرید. مثلا اگر صاحب یک بیزینس هستید که مختص به ورزشکاران است؛ مربیان تناسب اندام می‌توانند یکی از گزینه‌های عالی برای تبلیغات محصولات و خدمات شما باشند. چنانچه در حال تولید یکی از اقلام غذایی هستند؛ اساتید فعال در حوزه اشپزی نیز برای تبلیغ کسب و کار شما مناسب هستند.

۲- اینفلوئنسرهای صنعت پزشکی

انتخاب میکرو اینفلوئنسرها برای رشد کسب و کارهایی که در صنعت پزشکی فعال هستند، کمی پیچیده است. برخی از Influencer ها می‌توانند تنها در تبلیغات جراحان زیبایی موفق باشند اما ممکن است برخی دیگر در معرفی دندانپزشکان، بهتر عمل کنند. پس اگر در صنعت پزشکی فعالیت می‌کنید و می‌خواهید بازاریابی میکرو اینفلوئنسر را اجرا کنید، در هنگام انتخاب اینفلوئنسر باید به این موارد توجه کنید.

۳- اینفلوئنسرهای ارشد

بسیاری از افرادی که وارد این حوزه می‌شوند می‌توانند با شخصیت و سلیقه و رفتاری که در شبکه‌های اجتماعی از خود نشان می‌دهند محبوب شوند. به طوری که مخاطبان آن‌ها را پیشرو خود قرار دهند. برخی از این اینفلوئنسرها مدت زمان زیادی است که فعالیت می‌کنند اما به دلیل تخصصی بودن صفحه‌ای که دارند مخاطبان کمی دارند اما می‌توان با همکاری با آن‌ها درآمد خود را دو چندان کنید. همانطور که می‌دانید ورود به رسانه‌های اجتماعی و محبوب شدن هیچ حد و مرزی نمی‌شناسند. گاهی ممکن است کسب و کار شما بگونه‌ای باشد که افراد با سن بالاتر بتوانند اثربخشی بیشتری داشته باشند. پس در نظر بگیرید که هنگام انتخاب Influencer برای بازاریابی میکرو اینفلوئنسر به سن و سال شخص نیز توجه کنید. 

۴- تأثیرگذاران مالی

اگر در حوزه‌های مالی فعال هستید باید این مورد را در نظر بگیرید؛ شما نیاز به جذب مخاطبانی دارید که نحوه تفکر آن‌ها با نوع فعالیت‌ بیزینس شما همسو است. پس باید اینفلوئنسری را انتخاب کنید که در حوزه مالی و سرمایه‌گذاری فعال باشد تا بتواند مخاطب را قانع کند که با اطمینان به شما است که می‌تواند سرمایه خود را افزایش دهد. 

نکاتی برای کسب نتیجه بهتر در میکرو اینفلوئنسر مارکتینگ

کلام آخر؛ نکاتی برای کسب نتیجه بهتر در میکرو اینفلوئنسر مارکتینگ

  • اگر می‌خواهید برای کسب و کار خود از استراتژی اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده کنید؛ بازاریابی میکرو اینفلوئنسر را جدی بگیرید. مشارکت با میکرو اینفلوئنسرها مقرون‌به‌صرفه‌تر از همکاری با ماکرو اینفلوئنسرها است. در نتیجه می‌توان مبلغی که باید برای همکاری با یک ماکرو اینفلوئنسر پرداخت کرد را برای همکاری با چند میکرو اینفلوئنسر هزینه کرد. با توجه به مواردی که به آن اشاره کردیم؛ همکاری با میکرو اینفلوئنسرها سودآوری بیشتری برای کسب و کارتان خواهد داشت.
  • میکرو اینفلوئنسرها می‌توانند برای برند شما جایگاه ویژه و اعتبار ایجاد کنند. زیرا واقعی هستند و واقعیت‌ها را برای مخاطبان خود بازگو می‌کنند.
  • در بازاریابی میکرو اینفلوئنسر، مهم است که Influencer هایی را انتخاب کنید که محتوای با کیفیت تولید می‌کنند و توانسته‌اند با دادن اطلاعات واقعی اعتماد مخاطبانشان را جلب کنند.
  • ملاک انتخاب بهترین میکرو اینفلوئنسر برای بازیابی و تبلیغات، تعداد فالوور نیست. بلکه تعامل و ارتباط با مخاطب اهمیت بیشتری دارد.
  • سعی کنید استراتژی بازاریابی اینفلوئنسری خود را طوری بچینید که فرد در سناریو تبلیغات آزادی عمل داشته باشد. تنها در این صورت است که می‌تواند محصولات یا خدمات کسب و کارتان را به‌صورت ارگانیک به مخاطب معرفی کند. خواندن مقاله “داستان سرایی در فروش و بازاریابی، ایجاد روایت های متقاعدکننده برای جذب مشتری” دید بهتری در سناریو نویسی کمپین تبلیغاتی به شما می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *