Search
Close this search box.

بهبود تجربه کاربری با هوش مصنوعی برای موفقیت کسب و کارها

بهبود تجربه کاربری با هوش مصنوعی

لیست مطالب

در دنیای دیجیتالی امروز، تجربه کاربری (UX) نقش مهمی در تعیین موفقیت وبسایت‌ها و پلتفرم‌های دیجیتال ایفا می‌کند. بهبود تجربه کاربری با هوش مصنوعی یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش تعامل، رضایت مشتریان و فروش است. پیشرفت فناوری و پدیدآمدن شاخه‌های مهم هوش مصنوعی نظیر یادگیری ماشین (ML)، پردازش زبان طبیعی (NLP) و… تحول عظیمی در طراحی UX ایجاد کرده است.

در این مقاله سعی کردیم تا اطلاعاتی در مورد نحوه‌ی بهبود تجربه کاربری با هوش مصنوعی، مزایا و چالش‌های آن به شما ارائه دهیم.

 

منظور از تجربه کاربری چیست؟

تجربه کاربری یا همان UX به تجربه‌ی کلی یک فرد هنگام تعامل با یک محصول یا خدمت (برای مثال یک اپلیکیشن یا وبسایت) اشاره دارد. جنبه‌های مختلفی مانند قابلیت استفاده، دسترسی و رضایت کاربران را شامل می‌شود و هدف آن، برآورده کردن موثر نیازها و انتظارات کاربران است.

 

طراحی تجربه کاربری

طراحی تجربه کاربری بر ایجاد تعاملات بصری، یکپارچه و لذت‌بخش بین کاربران و رابط‌های دیجیتال تمرکز می‌کند. بهبود تجربه کاربری با هوش مصنوعی نیز به معنای استفاده از برنامه‌های رایانه‌ای هوشمند، درک رفتار مخاطب و پیش‌بینی آینده است. هدف آن نیز بهتر و شخصی‌تر کردن پیشنهادات محصولات و خدمات به افراد است.

نقش هوش مصنوعی در بهبود تجربه کاربری چیست؟

UX مبتنی بر هوش مصنوعی (AI) عصر جدیدی از رابط‌های کاربری بصری و کارآمد را آغاز کرده که به‌طور موثر، تعامل کاربر را افزایش می‌دهد. بهبود تجربه کاربری با هوش مصنوعی از طریق شخصی‌سازی تجربیات، خودکارسازی وظایف و پیش‌بینی رفتار کاربر انجام می‌شود. فناوری AI نه تنها بهره‌وری را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد، بلکه کیفیت محصولات و خدمات ارائه ‌شده را نیز ارتقاء می‌دهد.

بهبود تجربه کاربری با هوش مصنوعی

هوش مصنوعی با ارائه‌ی بینش‌های مبتنی بر داده در مورد رفتار و روند پیمایش مخاطب، طراحان را قادر به ایجاد رابط‌هایی کاربرپسندتر می‌کند. همچنین بکارگیری AI در طراحی تجربه کاربری به شرکت‌ها کمک می‌کند تا خواسته‌ها و علایق مشتریان را دریابند. سپس الگوها و راهکارهایی برای بهبود شرایط فعلی و رضایت بیشتر خریداران پیدا کنند. مردم می‌خواهند که وبسایت‌ها و برنامه‌ها بدانند چه چیزهایی را دوست دارند و به چه محصولات و خدماتی نیاز دارند. درنتیجه هوش مصنوعی با استفاده از الگوریتم‌های هوشمند و ارائه‌ی پیشنهادات شخصی و محتوای دلخواه کاربر می‌تواند کمک بزرگی در این زمینه بکند.

این تکنولوژی سبب انتخاب‌های هوشمندانه‌تر بر اساس داده‌ها، جلب رضایت مشتریان و رشد کسب‌وکار می‌شود. همچنین بهبود تعامل کاربر، افزایش نرخ تبدیل و ایجاد وفاداری مشتری از طریق بهبود تجربه کاربری با هوش مصنوعی امکان‌پذیر است.

 

استفاده از هوش مصنوعی در طراحی تجربه کاربری چه مزایایی دارد؟

هوش مصنوعی در حوزه‌های مختلفی به انسان کمک می‌کند تا عمکلرد و کارآیی خود را تا چندین برابر بهبود ببخشد. بهبود تجربه کاربری با هوش مصنوعی نیز یکی از مهم‌ترین زمینه‌ها برای استفاده از قابلیت‌های بی‌نظیر و منحصربه‌فرد AI است. در ادامه بخشی از مزایا و ویژگی‌های ادغام هوش مصنوعی در طراحی تجربه کاربری را بیان می‌کنیم.

شخصی سازی و سفارشی سازی

با استفاده از الگوریتم‌های پیچیده AI، امکان شخصی‌سازی و سفارشی‌سازی تجربه کاربر وجود دارد. هوش مصنوعی با تجزیه و تحلیل ترجیحات، تاریخچه و رفتار مخاطب، پیشنهاداتی جذاب‌تر و مرتبط‌تر با نیازهای کاربر ارائه می‌دهد. این کار سبب افزایش رضایت، ایجاد روابط بیشتر، بهبود تجربه‌ی شخصی و افزایش وفاداری مشتریان می‌شود.

اتوماسیون کارها

ابزارهای مبتنی بر یادگیری ماشین، بسیاری از وظایف ساده و تکراری مانند برچسب‌گذاری محتوا، تشخیص تصاویر، آنالیز داده‌ها و… را انجام می‌دهند. درنتیجه زمان طراحان UX برای تمرکز بر مسائل مهم‌تر و انجام کارهای خلاقانه مبتنی بر هوش انسان، افزایش می‌یابد.

پیش بینی خواسته های کاربران

مدل‌های پیش‌بینی هوش مصنوعی با تجزیه و تحلیل داده‌های مشتریان مانند تاریخچه خرید، تحلیل احساسات و تقسیم‌بندی آن‌ها، رفتارهای آینده را پیش‌بینی می‌کنند. این رویکرد آینده‌نگر به مشاغل اجازه می‌دهد که توصیه‌های شخصی‌سازی شده به مشتریان خود ارائه دهند و تجربه کلی آن‌ها را بهبود ببخشند.

افزایش کارآیی کارمندان

ابزارهای طراحی مبتنی بر هوش مصنوعی، فرآیندهای تکراری و ساده را سرعت می‌بخشند. همچنین به کارمندان بخش طراحی این امکان را می‌دهند که به سرعت، طرح‌های رابط را بر اساس بازخورد بلادرنگ کاربر، آزمایش و اصلاح کنند.

بهبود تعامل کاربر

یکی از مزایای کلیدی بهبود تجربه کاربری با هوش مصنوعی، افزایش تعامل کاربران است. با استفاده از این تکنولوژی وبسایت‌ها می‌توانند محتوا و پیشنهاداتی را نشان دهند که متناسب با علایق هر فرد و آن‌چه که قبلا انجام داده‌اند، باشد. این باعث می‌شود که وبسایت سرگرمی بیشتری برای کاربران ایجاد کند و افراد با دقت بیشتری مطالب سایت را بررسی کنند.

افزایش رضایت مشتریان

تجربیات کاربری مبتنی بر هوش مصنوعی با ارائه‌ی پیشنهادات مفید و شخصی‌سازی‌ شده برای هر فرد، مشتریان را خوشحال‌تر می‌کند. کسب‌وکارها با نشان‌دادن محتوا و پیشنهادات موردعلاقه و مورد نیاز کاربر، احساس ارزشمندی را در آن‌ها تقویت می‌کنند. همچنین بهبود تجربه کاربری با هوش مصنوعی از طریق طراحی رابط‌های پویا و کاربرپسند، رضایت مشتریان را افزایش می‌دهد.

طراحی تجربه کاربری با هوش مصنوعی و افزایش رضایت کاربران

افزایش نرخ تبدیل

یکی دیگر از مزایای قابل توجه طراحی تجربه کاربری مبتنی بر AI، پتانسیل افزایش نرخ تبدیل است. بکارگیری الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای ارائه پیشنهاد محصولات، اطلاع‌رسانی از تخفیف‌ها، تنظیم قیمت‌ها بر اساس تقاضا و… احتمال انجام CTA موردنظر را افزایش می‌دهند. منظور از CTA، اقدامی است که صاحب یک کسب‌وکار انتظار انجام آن را توسط مشتری یا کاربر دارد. CTA یک دکمه‌ی فراخوان به عمل ترجمه می‌شود که بازدیدکننده با کلیک بر روی آن، یک عمل خاص مانند خرید را انجام می‌دهد.

بنابراین AI به مشاغل کمک می‌کند تا افراد بیشتری، اقدامات موردنظر آن‌ها مانند خرید را انجام دهند و درنتیجه درآمد بیشتری کسب کنند.

سفارشی سازی محتوا

هوش مصنوعی با آنالیز داده‌ها و رفتار کاربران به شخصی‌سازی وبسایت‌ها و محتوای آن‌ها کمک می‌کند. محتوا را متناسب با ترجیحات هر کاربر تنظیم کرده و مواردی مانند پیشنهادات محصول شخصی یا تبلیغات هدفمند را ارائه می‌دهد. این کارها سبب افزایش روابط مشتریان با کسب‌وکار، افزایش تبدیل و وفادرای بیشتر خریداران می‌شود.

 

چه چالش‌ها و محدودیت‌هایی در استفاده از هوش مصنوعی برای طراحی UX وجود دارد؟

از آنجایی که ادغام فناوری‌های هوش مصنوعی در طراحی تجربه کاربری رایج‌تر می‌شود، توجه به چالش‌ها و محدودیت‌های آن نیز قابل تامل است. در ادامه برخی از این چالش‌ها را بیان می‌کنیم.

حفظ حریم خصوصی و امنیت

حفظ حریم خصوصی و امنیت اطلاعات کاربران یکی از چالش‌های مهم بکارگیری AI در طراحی تجربه کاربری است. کاربران ممکن است از به اشتراک‌گذاری اطلاعات خود با وبسایت‌ها و برنامه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی امتناع کنند؛ چراکه از نقض احتمالی یا سوءاستفاده از اطلاعات شخصی خود می‌ترسند. بنابراین اطمینان از مدیریت و حفاظت از داده‌های مخاطبان در مقابل حملات و خطرهای احتمالی، بسیار اهمیت دارد.

چالش حفظ حریم خصوصی و امنیت داده ها با AI

نادیده‌ گرفتن حریم خصوصی مخاطب در طراحی UX می‌تواند منجر به از دست رفتن اعتماد، کاهش تعامل کاربر و تاثیر منفی بر روی فروش شود. پس باید انطباق با قوانین و مقررات حفظ حریم خصوصی مانند GDPR و CCPA را به‌عنوان یکی از الزامات فنی و مهم وبسایت درنظر گرفت.

پیچیدگی و هزینه

بکارگیری الگوریتم‌های هوش مصنوعی و استخراج اطلاعات مورد نیاز از نتایج بدست‌آمده، نیاز به دانش کافی و تخصص در این زمینه دارد. درنتیجه طراحان UX برای بهبود تجربه کاربری با هوش مصنوعی، نیازمند تسلط به علوم مرتبط هستند. همچنین پیاده‌سازی سیستم‌های AI در کسب‌وکارها به بودجه‌ی نسبتا زیادی نیاز دارد که این هم یک چالش دیگر محسوب می‌شود.

تعصب و انصاف

پرداختن به تعصب و انصاف در سیستم‌های هوش مصنوعی یک مشکل حیاتی است که در بسیاری از صنایع و برنامه‌ها وجود دارد. الگوریتم‌های AI بر اساس داده‌هایی که آموزش دیدند، عمل می‌کنند و چه بسا در رابطه با فرد یا گروهی خاص دچار اشتباه شوند. منظور از تعصب در هوش مصنوعی، تبعیض‌های ناعادلانه و ناخواسته‌ای است که توسط مدل‌ها و الگوریتم‌های یادگیری ماشین ایجاد می‌شوند. سوگیری ارزیابی و مدل‌سازی در این فناوری ممکن است سبب ایجاد احساس نارضایتی در تجربه کاربری شود.

شفافیت

شفافیت یکی از ملاحظات اخلاق محوری در بهبود تجربه کاربری با هوش مصنوعی است. از آنجایی که نحوه‌ی کار این فناوری کمی پیچیده و غیرقابل فهم است، شفاف‌سازی برای جلب اعتماد و رضایت مخاطبان ضروری است. کاربران و مدیران یک کسب‌وکار باید تا حدودی از نحوه‌ی عملکرد و چگونگی تصمیم‌گیری سیستم‌های AI آگاه شوند تا به آن اعتماد کنند.

حفظ تعادل بین اتوماسیون و نیروی انسانی

درحالی که تکنولوژی هوش مصنوعی بسیاری از جنبه‌های تعامل و شخصی‌سازی کاربر را اتوماسیون می‌کند، خطر ازدست رفتن عنصر انسانی در تجربه کاربر وجود دارد. مخاطبان ممکن است ارتباطاتی همراه با احساس واقعی و شخصی را به تعاملی الگوریتم محور ترجیح دهند. بنابراین طراحان باید راه‌هایی برای ادغام فناوری AI در کنار حضور نیروی انسانی و ایجاد تعاملات معنادار و واقعی پیدا کنند.

طراحی تجربه کاربری موثر با ادغام نیروی انسانی و هوش مصنوعی
طراحی تجربه کاربری موثر با ادغام نیروی انسانی و هوش مصنوعی

 

چه شرکت هایی از هوش مصنوعی برای طراحی تجربه کاربری و بهبود آن استفاده می‌ کنند؟

بسیاری از کمپانی‌های معروف نظیر نتفلیکس و آمازون از AI برای بهبود طراحی تجربه کاربری سایت‌های خود استفاده کردند. نتفلیکس از هوش مصنوعی برای ارائه‌ی پیشنهاد فیلم‌های جذاب و یا نمایش‌هایی که ممکن است کاربر به آن‌ها علاقه نشان دهد، استفاده می‌کند. این کار را با آنالیز رفتار گذشته‌ی مخاطب و فیلم‌هایی که تابه‌حال تماشا کرده، پیش‌بینی می‌کند. وبسایت آمازون نیز لیستی از پیشنهادات محصول را طبق کالاهایی که قبلا مخاطب آن‌ها را نگاه یا خریداری کرده، ارائه می‌دهد. این تکنیک‌ها سبب افزایش علاقه‌‌ی کاربران به بازدید دوباره از سایت و تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل می‌شود.

 

چه نمونه هایی از بهبود تجربه کاربری با هوش مصنوعی در دنیای واقعی وجود دارد؟

نمونه‌های زیر تنها بخشی از قدرت هوش مصنوعی در طراحی تجربه کاربری و افزایش کارآیی آن است.

شخصی سازی تجارت الکترونیک

موتورهای شخصی‌سازی مبتنی بر AI در پلتفرم‌های تجارت الکترونیکی با ارائه‌ی تجربه‌های خرید شخصی‌سازی شده، تعامل و تبدیل‌های فروش را به‌طور قابل توجهی افزایش می‌دهند. بهبود تجربه کاربری با هوش مصنوعی در حوزه‌ی تجارت الکترونیک از طریق نمایش محصولات و خدمات بر اساس علایق و رفتار مخاطبان، امکان‌پذیر است. این کار سبب افزایش نرخ تبدیل، وفاداری و کسب درآمد بیشتر می‌شود. برای مثال برند Icebreaker از ابزارهای هوش مصنوعی برای افزایش میانگین ارزش سفارش، افزایش درآمد به ازای هر بازدیدکننده و… استفاده می‌کند.

چت بات های مراقبت بهداشتی

چت بات های مراقبت بهداشتی یک پلتفرم مفید برای جستجوی اطلاعات پزشکی، خدمات سلامت، راهنمایی در مورد مطالبات بیمه درمانی و… است. Babylon Health و Ada Health دو مورد از چت‌بات‌های محبوب پزشکی هستند.

چت بات مراقبت های بهداشتی

دستگاه های خانه هوشمند

سیستم‌های خانه‌های هوشمند فعال با صدا مانند دستیار گوگل و آمازون الکسا، کنترل دستگاه‌های داخل منزل را بسیار راحت کردند. برای مثال سیستم‌های تهویه مطبوع هوشمند مبتنی بر هوش مصنوعی، با یادگیری از رفتار افراد، بهینه‌سازی انرژی و کنترل دمای داخل خانه را بهبود می‌بخشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *