Search
Close this search box.

قیف فروش چیست و چطور آن را ایجاد کنیم؟

قیف فروش چیست

لیست مطالب

در دنیای دیجیتالی امروز رفته رفته رقابت بر سر جذب مشتریان واقعی و افزایش فروش پیچیده می‌شود. برای اینکه بتوانید در این مسیر بهتر عمل کنید باید از روش‌های بازاریابی مختلف و موثر استفاده نمایید. یکی از بهترین روش‌های بازاریابی برای دستیابی به این مهم استفاده از قیف فروش (sales funnel) است. این فرآیند به جذب مشتریان واقعی و افزایش وفاداری مشتری کمک می‌کند برای همین باید کاملا جدی گرفته شود. اما به راستی این مفهوم یعنی چه؟ چطور باید از از آن استفاده کنیم؟ در این مقاله مبحث قیف بازاریابی و نحوه ایجاد آن را به طور کامل بررسی خواهیم کرد؛ بنابراین از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای مطلب را مطالعه کنید.

 

قیف فروش چیست؟

قیف خرید، قیف بازاریابی و منحنی فروش نام‌های دیگری هستند که برای قیف فروش استفاده می‌شوند. این مفهوم یکی از اصطلاحات رایج میان بازاریابان است که نقش بسیار زیادی در در جذب مخاطبان واقعی و افزایش درآمد دارد. به عبارتی به فرآیندی که مشتری از مرحله آشنایی با محصول تا نهایی کردن خرید پشت سر می‌گذارد، منحنی فروش گفته می‌شود.

مفهوم قیف فروش

قیف خرید ایده‌ای جذاب و کاربردی است که به شما کمک می‌کند مشتریان خود را به خوبی بشناسید و آن‌ها را تبدیل به مشتریان واقعی و وفادار خود کنید. علاوه بر این داشتن یک sales funnel مناسب به شما این امکان را می‌دهد که عواملی که مانع خرید مشتری می‌شود را شناسایی کرده و ببیشترین بازدهی را از فرآیند بازاریابی به دست بیاورید.

 

چرا قیف بازاریابی تا این اندازه مهم است؟

قیف بازاریابی یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین فرآیندهایی است که در طول بازاریابی با آن سر و کار دارید. ایجاد این قیف و مدیریت اصولی آن فواید و مزایای بسیار زیادی برای شما خواهد داشت به همین جهت قیف خرید اهمیت بسیار زیادی داشته و حتما باید اجرا شود. دلیل اهمیت منحنی خرید عبارت‌اند از:

 

  • جذب مشتریان واقعی: به وسیله قیف بازاریابی می‌توانید مشتریان احتمالی را جذب محصولات خود کنید و میزان فروش خود را افزایش دهید.
  • آنالیز بهتر عملکرد: داشتن قیف فروش کمک می‌کند که هر یک از فرآیندهای بازاریابی را به صورت دقیق‌تر آنالیز کنید. این کار به شما کمک می‌کند که نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کرده و راندمان خود را افزایش دهید.
  • تبلیغات و بازاریابی بیشتر: قیف بازاریابی موفقعلاوه بر کمک به داشتن مشتریان واقعی و بیشتر باعث می‌شود که دوستان و آشنایان خود را برای خرید از برند شما ترغیب کنند.
  • برنامه ریزی دقیق: قیف خرید به شما کمک می‌کند که بتوانید با برنامه ریزی بهتری عمل کنید و فرآیند جذب مخاطب هدفمند و تبدیل آن به مشتریان وفادار و واقعی را به صورت اصولی انجام دهید.
  • شناسایی بهتر مشتریان و افزایش فروش: منحنی خرید شرایط لازم را برای شما فراهم می‌کند تا بتوانید سلیقه‌ی مشتری، نیاز‌های او و بازار هدف را به خوبی بشناسید و در راستای تامین این خواسته‌ها قدم بردارید. تمام این عوامل دست به دست هم می‌دهند تا بتوانید مشتریان بیشتری داشته و میزان فروش محصولات خود را افزایش دهید.

 

قیف فروش چگونه عمل می‌کند؟

sales funnel به تمام مراحلی گفته می‌شود که مشتریان هدف با آن سر و کار دارند. در واقع قیف بازاریابی یک سفر طولانی است که مشتری طی آن با محصولات شما آشنا شده و پس از گذراندن مراحل مختلف عملیات خرید را انجام می‌دهد. برای همین نحوه مراحل قیف خرید را برای شما بازگو می‌کنیم تا بتوانید آشنایی کاملی با نحوه عملکرد آن بدست بیاورید.

مراحل قیف فروش یا sales funnel

ایجاد آگاهی

عملکرد قیف بازاریابی با مرحله ایجاد آگاهی شروع می‌شود که اهمیت بسیار زیادی دارد. تا زمانی که مشتریان از وجود شما و محصولتان خبردار نشوند، به هیچ عنوان فروش انجام نخواهد شد. لذا شما باید تمام تکنیک‌ها و مراحل لازم را به کار بگیرید تا برند و محصولات خودتان را به طور کامل به مشتریان معرفی نمایید.

 

علاقه مند کردن مشتری

زمانی که مشتریان با برند شما آشنا شوند، شما باید آن‌ها را به کسب و کار خود علاقه مند کنید. این کار به روش‌های مختلفی انجام می‌شود و شما باید تمام تلاش خود را برای اجرای بهتر آن به کار بگیرید. در این مرحله شما باید مزایا و ویژگی‌های محصولات خود را به خوبی به مشتریان منتقل کنید و میزان علاقه‌مندی ان‌ها را افزایش دهید.

 

بررسی و ارزیابی محصول

اگر دو مرحله قبلی قیف فروش به خوبی انجام شوند، مشتری شروع به بررسی و ارزیابی محصولات شما خواهد کرد. شما باید اطلاعات مفیدی درباره محصولات یا خدمات خود ارائه دهید تا مشتری کاملا قانع شود که محصول شما مشکلی را برطرف خواهد کرد.

 

تصمیم گیری

در این مرحله مشتری به کیفیت مصحول شما پی برده است و فاکتورهایی همچون نحوه ارسال، بسته بندی، قیمت محصول و … را بررسی می‌کند. اگر شما صفحه فرود خوبی طراحی کنید و تمام اطلاعات مورد نیاز مشتری را به او بدهید، دیگر هیچگونه تردیدی برای تصمیم گیری نخواهد داشت.

 

خرید

در مهم‌ترین مرحله از قیف بازاریابی، مشتری تصمیم خود را عملی می‌کند و محصول مورد نظر خود را خریداری می‌نماید. نکته مهم اینجاست که فرآیند خرید را کاملا ساده و بدون پیچیدگی طراحی کنید. در غیر این صورت ممکن است مشتری را از خرید منصرف کرده و فراری دهد.

 

نکته: هدف نهایی از قیف خرید جذب مشتریان بالقوه و وفادار است. پس اگر تمام این مراحل به درستی انجام شود و شما بتوانید در ساخت و اجرای آن عمل کنید، تعداد مشتریان وفادار بیشتری خواهید داشت.

 

چطور یک قیف فروش اصولی و کارآمد بسازیم؟

چندین بهترین روش وجود دارد که یک کسب و کار باید برای ایجاد یک قیف فروش موفق دنبال کند. این موارد شامل موارد زیر است:

1- شناسایی بازار و رفتار مشتریان

در اولین مرحله از ساخت قیف بازاریابی باید بازار هدف و رفتار مشتریان را به خوبی بشناسید. این فرآیند اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که بستر لازم را برای شما فراهم می‌کند تا با برنامه بهتر و اصولی‌تری رو به جلو حرکت کنید. پس شما باید تمام اطلاعات مورد نیاز درباره رفتار مشتری، نیاز مخاطب، موانع خرید و … را شناسایی کرده و به طور کامل آنالیز کنید.

2- ایجاد صفحه فرود کامل و جذاب

در قدم بعدی از قیف خرید شما باید یک صفحه فرود جذاب و کامل بسازید تا بتوانید مشتریان را به خوبی جذب محصول یا خدمات خود کنید. شاید تعجب کنید اما صفحه فرود اولین دیدار مشتریان با برند و محصول شماست. پس اگر می‌خواهید مشتریان را از همان ابتدا میخکوب کرده و جذب محصول خود کنید باید صفحه فرودی قدرتمند بسازید.

 

برای افزایش بازدید از صفحه فرود و استقبال مخاطبان از آن می‌توانید از روش‌هایی همچون ایجاد وبینار رایگان، لینک به صفحه از منابع معتبر یا شبکه‌های اجتماعی و یا ارائه یک کتاب الکترونیکی رایگان استفاده نمایید. با این روش‌ها می‌توانید میزان ارتباط مشتریان با صفحه فرود مورد نظر را افزایش داده و به فروش محصولات کمک کنید.

ایجاد قیف فروش

3- سرنخ دهی به مشتریان و جلب توجه آن‌ها

پس از اینکه مشتریان را به صفحه فرود جذب کردید باید یک سرنخ های خوب به آن‌ها بدهید و توجه آن‌ها را جلب نمایید. برای این کار راه‌های زیادی وجود دارد لذا شما باید متناسب‌ترین روش را با توجه به نیاز مخاطبان خود در نظر بگیرید. اگر سرنخ دهی به مشتری را بلد نیستید به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما مقاله مربوط به لید جنریشن چیست؟ را مطالعه کنید.

 

4- قدردانی از مشتری

وقتی مشتری از شما و محصولتان استقبال می‌کند باید چیز باارزشی به او بدهید و از مشتریان قدردانی کنید. برای این کار کافی است آدرس ایمیل آن‌ها را دریافت کنید و در بازه‌های زمانی مختلف کارت هدیه، کد تخفیف، کتاب‌های الکترونیکی و … برای آن‌ها بفرستید.

 

5- افزایش میزان فروش

در قدم بعدی از قیف فروش شما باید تمرکز خود را روی بهبود کیفیت محصولات و افزایش میزان فروش بگذراید. وقتی مخاطبان را به محصولات خود علاقه مند کردید، فروش آن‌ها کار چندان سختی نخواهد بود. لذا باید بهترین کیفیت را برای محصولات خود در نظر بگیرید و با ارائه قیمت مناسب برای آن‌ها، میزان فروش محصولات را افزایش دهید.

 

6- بهینه سازی و مدیریت قیف فروش

چرخه ساخت و پرورش sales funnel باید ادامه‌دار در نظر گرفته شود در غیر این صورت نمی‌توانید به موفقیت لازم برسید. برای این کار لازم است اصول بازاریابی را بشناسید و از ابزارهای منحصر به فرد برای این کار استفاده کنید. برای بهینه سازی و مدیریت قیف بازاریابی ایمیل مارکتینگ، سئو و شبکه های اجتماعی را فراموش نکنید.

 

تدوین استراتژی بهتر و افزایش تعداد مشتری با sales funnel

در این مقاله قیف فروش و مراحل ساخت آن را به طور کامل مورد بررسی قرار دادیم. همچنین بررسی کردیم که لید چیست؟ و سرنخ دهی به مشتری چه فوایدی دارد. قیف بازاریابی یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در بازاریابی است که به شما کمک می‌کند بازار را به خوبی بشناسید و با شناسایی موانع و بازاریابی درست به تعداد مشتریان واقعی برند خود اضافه کنید.

 

قیف بازاریابی شرایط لازم را برای شما فراهم می‌کند که رفتار و ذائقه مشتری را به خوبی بشناسید و محصولات خود را بر اساس نیازهای مشتریان آماده کنید. در واقع sales funnel فرآیندی است که به شما کمک می‌کند تا مشتریان احتمالی را به مشتریان وفادار و واقعی تبدیل کنید. پس نباید طراحی و ساخت این قیف سرنوشت ساز را نادیده بگیرید.

 

دقت کنید که باید یک قیف بازاریابی درست بسازید و تمام مراحل آن را به خوبی انجام دهید. در این شرایط خواهید توانست به موفقیت برسید و سهم قابل توجهی از بازار را به دست بگیرید. امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده و با مطالعه‌ی آن، مطالب جدید یادگرفته باشید.

آیا شما تا کنون از قیف فروش برای بازاریابی استفاده کرده‌اید؟ خوشحال می‌شویم تجربیات، نظرات و پیشنهادهای خود را با ما و سایر دوستان به اشتراک بگذارید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *