Search
Close this search box.

10 تکنیک حیاتی برای افزایش وفاداری مشتری

تکنیک‌ های افزایش وفاداری مشتری

لیست مطالب

دروفاداری مشتریان جزء موضوعات مهم و حیاتی برای تمام کسب و کارها است. برخی از افراد تصور می‌کنند که جذب مشتری جدید تنها راه موفقیت و رسیدن به پیشرفت است. اما حقیقت چیز دیگری است چون اگر شما مشتریان فعلی خود را تبدیل به مشتریان دائمی و وفادار نکنید در آینده با مشکلات زیادی رو به رو خواهید شد. افزایش وفاداری مشتری کار چندان پیچیده‌ای نیست بلکه نیاز به تلاش و زمان دارد. اگر بتوانید در این امر موفق عمل کنید می‌توانید هزینه‌های ناشی از تبلیغات را کاهش داده و به راحتی نیازهای مشتریان خود را برطرف نمایید. بنابراین، اگر به فکر تدوین استراتژی افزایش وفاداری مشتری هستید و می‌خواهید کسب و کاری قدرتمند با مشتریان دائمی داشته از شما دعوت می‌کنیم که در ادامه ما را همراهی کنید.

 

منظور از مشتری وفادار چیست؟

بدون شک هر برند مشتریان زیادی را در طول فعالیت خود تجربه می‌کند. اما برخی از این مشتریان هستند که به برند شما وفادار بوده و همیشه از شما خرید می‌کنند. به عبارتی به مشتریان دائمی برند که خرید را تکرار می‌کنند اصطلاحا مشتری وفادار گفته می‌شود. این مشتریان اصلی‌ترین سرمایه یک برند هستند و اگر بتوانید به خوبی از آن‌ها محافظت کنید درصد موفقیت شما به طرز چشمگیری افزایش خواهد یافت.

 

مشتری وفادار کیست؟ افزایش وفاداری مشتری (ساده اما کاربردی)

مشتریان وفادار به عنوان اصلی‌ترین سرمایه یک برند شناخته می‌شود. لذا شما باید تمام تلاش خود را به کار بگیرید که وفاداری مشتری را افزایش دهید. این کار به شما کمک خواهد کرد که با قدرت بیشتری رو به جلو حرکت کنید و حرف زیادی برای گفتن داشته باشید. برای ایجاد مشتری وفادار می‌توانید از تکنیک‌های زیر کمک بگیرید:

 

1- روی افزایش کیفیت محصولات تمرکز کنید

مخاطبان زمانی جذب برند شما خواهند شد که محصولاتی باکیفیت و مطابق با نیاز آن‌ها ارائه دهید. کافی است مشتری یک بار محصول شما را خریداری کند. اگر محصول شما کیفیت عالی داشته و نیازهای مخاطب را برطرف کند، بدون شک آن مشتری به مشتری وفادار شما تبدیل خواهد شد.

بنابراین، برای ایجاد مشتری وفادار لازم است روی کیفیت محصولات کار کنید و کمیت را فدای کیفیت نکنید. اینکه شما 10 محصول باکیفیت ارائه دهید بهتر از داشتن 100 محصول با کیفیت متوسط است. برای اینکه در این زمینه موفق عمل کنید لازم است به طور مرتب کیفیت محصولات خود را آنالیز کنید و با شناخت نقاط ضعف خود، در راستای برطرف کردن آن‌ها قدم بردارید.

 

2- ارتباط خود را با مشتریان افزایش دهید

یکی از تکنیک‌هایی که برای وفاداری مشتریان به کار برده می‌شود افزایش ارتباط با مشتریان است. شاید با خودتان بگویید این روش تاثیرگذار نیست و نتیجه‌ای نخواهد داد. اما به جرئت می‌توان گفت که این تکنیک از تمام روش‌ها بیشتر جواب می‌دهد. زمانی که مشتری با شما احساس راحتی کند و نیازهای خود را به شما اعلام کند کار شما بهتر از قبل خواهد بود.

افزایش ارتباط با مشتریان وفادار

شما باید شرایط لازم را برای مشتری فراهم کنید تا با شما ارتباط برقرار کنند. برای این کار می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی فعالیت مستمر داشته و تعامل خود با مشتریان را افزایش دهید. در واقع وقتی راه‌های ارتباطی شما با مشتریان افزایش پیدا کند و مشتری‌ها بتوانند نظرات خود را به راحتی اعلام کنند، احتمال اینکه وفاداری مشتریان بیشتر شود بالا خواهد رفت.

 

3- از مشتریان ناراضی درس عبرت بگیرید

بدون شک همه کسب و کارهای بزرگ از صفر شروع کرده‌اند و برای رسیدن به جایگاه الان خود شکست‌های زیادی را متحمل شده‌اند. داشتن مشتریان ناراضی امری اجتناب ناپذیر است چون در ابتدای کار شناخت کافی از نیازهای مخاطب ندارید یا یک سری مشکلات مواجه هستید که نمی‌توانید به خوبی پاسخگوی نیازهای مشتری باشید.

شما باید حق اعتراض به مشتریان خود بدهید تا در صورت نارضایتی نظر خود را اعلام کنند. اگر این فرصت را به آن‌ها بدهید به راحتی می‌توانید از نقاط ضعف خود مطلع شوید و برای جبران آن‌ها اقدام نمایید. بهترین کار این است که از مشتریان خود بخواهید نظر خود را درباره محصولات یا خدمات شما بیان کنند. در این صورت کار شما نیز راحت‌تر خواهد بود.

 

4- اعتماد مشتریان را جلب نمایید تا وفاداری مشتری را تجربه کنید

یکی از بهترین تکنیک‌ها برای افزایش وفاداری مشتری، جلب اعتماد مشتریان است. مشتریان زمانی وفاداری خود را به شما قابت خواهند کرد که بتوانید حس اعتماد و اطمینان را در آن‌ها به وجود بیاورید. برای افزایش اعتماد مشتریان راه‌های زیادی وجود دارد.

برای اینکار می‌توانید با مشتریان صادق بوده، محصولات باکیفیت ارائه دهید؛ نشان دهید که در کار خود متخصص هستید؛ خوش قولی خود را ثابت کنید و همیشه در راستای رفع نیازهای مخاطب قدم بردارید. اگر این تکنیک‌های ساده را به کار بگیرید جلب اعتماد مشتری و افزایش وفاداری آن‌ها کار چندان سختی نخواهد بود.

 

5- برای مشتریان خود امتیازهای ویژه در نظر بگیرید

بدون شک مشتریان دائمی و وفادار باید با مشتریان جدید تفاوت داشته باشند. برای اینکه از مشتریان وفادار خود تشکر کنید می‌توانید امتیازات ویژه برای آن‌ها در نظر بگیرید. به طور مثال مشتریان قدیمی می‌توانند عضویت طلایی سایت را داشته باشند و از مطالب vip بهره‌مند شوند. همچنین می‌توانید برای مشتریان وفادار خود کدهای تخفیف ویژه در نظر بگیرید و با این هدایای ارزشمند از وفاداری آن‌ها به برند خود تشکر کنید.

6- صداقت را در دستور کار خود قرار دهید

مطمئنا اگر صداقت به خرج دهید و به طور خالصانه به مشتری خدمات ارائه دهید خیلی زود در دل مشتریان جا باز خواهید کرد. فکر سود بیشتر یا کلاه گذاشتن سر مشتری را از سرتان بیرون کنید. اگر شما در کار خود صداقت را اولویت قرار داده و محصولات یا خدمات بی‌عیب و نقص به مشتری ارائه دهید ایجاد مشتری وفادار فراوان کار چندان سختی برای شما نخواهد بود.

 

7- پروسه خرید را برای مشتریان راحت‌تر کنید

وقتی مشتری به شما مراجعه می‌کند انتظار دارد که به راحتی بتواند محصولات یا خدمات مورد نیاز خود را از شما دریافت کند. لذا شما نباید فرآیند خرید را سخت یا طولانی کنید. اگر این چنین عمل کنید احتمال اینکه مشتری از شما فرار کند افزایش پیدا می‌کند. پس با آسان‌تر کردن پروسه خرید می‌توانید مشتریان دائمی و وفادار برای کسب و کار خود جذب نمایید.

 

8- برندسازی را فراموش نکنید

برندسازی فرآیندی زمان‌بر و سخت است که نیاز به مهارت زیادی دارد. اما اگر دقت کنید همه کسب و کارهای بزرگ به لطف برند شناخته شده‌ای که دارند توانسته‌اند مشتریان وفادار بیشتری از آن خود کنند. پس اگر شما هم به فکر ساخت یک برند قدرتمند و افزایش وفاداری مشتریان هستید باید برندسازی را جدی بگیرید و روی آن سرمایه‌گذاری کنید.

برندسازی برای افزایش وفاداری مشتری

9- اطلاعات مفیدی به مشتریان ارائه دهید

برای اینکه وفاداری مشتری را افزایش دهید بهتر است اطلاعات و راهکارهای مفیدی برای آن‌ها ارائه دهید. برای این کار می‌توانید از ویدئوهای آموزشی یا پست‌های متنی استفاده کنید. وقتی مشتری احساس کند که برای وی ارزش قائل هستید و می‌خواهید نیازهای او را برطرف کنید، بدون شک جذب برند شما خواهد شد. در چنین شرایطی شانس ایجاد مشتری وفادار دوچندان می‌شود.

 

10- خدمات پس از فروش وفاداری مشتری را دگرگون می‌کند

یکی از نکاتی که باعث افزایش اعتبار شما نزد مشتریان و ایجاد مشتری وفادار می‌شود داشتن خدمات پس از فروش بی‌عیب و نقص است. کار شما با فروش محصولات به پایان نمی‌رسد. بلکه شما باید تمام تلاش خود را به کار بگیرید که پشتیبانی قوی داشته و در صورت بروز هر گونه مشکلی پاسخگوی مشتری باشید. بهره‌مندی از این ویژگی سبب می‌شود که مشتریان جذب برند شما شده و تبدیل به مشتریان وفادار شما شوند.

 

با حفظ مشتریان وفادار با قدرت بیشتری رو به جلو حرکت کنید

جذب مشتری جدید مشکلات و چالش‌های زیادی دارد و هزینه‌های زیادی را بر دوش شما خواهد گذاشت. لذا به جای اینکه مدام دنبال مشتریان جدید بگردید، بهتر است روی مشتریان فعلی کار کرده و آن‌ها را تبدیل به مشتریان همیشگی خود کنید.

این کار باعث صرفه جویی در هزینه‌ها می‌شود و فواید زیادی برای کسب و کار شما دارد. در حقیقت شما با تعیین استراتژی افزایش وفاداری مشتری، جای پای برند خود را محکم می‌کنید و به کمک این مشتریان همیشگی می‌توانید بین رقبا خوش بدرخشید.

وقتی شما مشتریان وفادار و همیشگی را از آن خود کنید، برند شما را مدام به دوستان و آشنایان خود معرفی می‌کنند در نتیجه کار راحتی برای برندسازی خواهید داشت. پس برای اینکه به موفقیت برسید و با قدرت بیشتری رو به جلو حرکت کنید کافی است بخش کوچکی از هزینه‌های هنگفت تبلیغات را به حفظ و نگهداری مشتریان خود اختصاص دهید.

 

البته فراموش نکنید که برای داشتن مشتریان وفادار، در قدم اول لازم است مشتریان بالقوه خود را به مشتریان بالفعل تبدیل کنید. برای این منظور از شما دعوت می‌کنیم مقاله‌ی تبدیل مشتریان بالقوه به بالفعل را مطالعه کنید. حالا بگویید شما چه تکنیک‌های دیگری برای افزایش وفاداری مشتری می‌شناسید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *