Search
Close this search box.

مارکتینگ آتومیشن و جایگاه آن در دنیای امروز

مارکتینگ آتومیشن چیست

لیست مطالب

بازاریابی دیجیتال یکی از فرآیند‌های مهم و تاثیر گذار در رشد کسب و کار است که باید به درستی انجام شود. تا زمانی که کسب و کار شما کوچک است و نیاز به فعالیت گسترده‌ای ندارد انجام فعالیت‌های ضروری کار چندان سختی نیست. اما زمانی که برند شما بزرگتر شده و با جامعه بزرگی از مخاطبان و مشتریان سر و کار داشته باشد دیگر نخواهید توانست به صورت دستی کارهای خود را پیش ببرید. در چنین شرایطی می‌توانید از مارکتینگ اتومیشن استفاده کنید. این روش بر اساس یک سری ابزارهای قدرتمند انجام می‌شود و کمک می‌کند که بهره‌وری و نظم بیشتری داشته باشید. در این مقاله بررسی خواهیم کرد که مارکتینگ آتومیشن چیست و چه کاربردی دارد؛ بنابراین از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای مقاله را مطالعه کنید.

 

مارکتینگ آتومیشن چیست؟

مارکتینگ آتومیشن (Marketing automation) به فرآیندی که طی آن برخی از فعالیت‌های بازاریابی به صورت خودکار انجام می‌شود. در واقع آتومیشن از واژه خودکار گرفته شده است و استفاده از این روش به نظارت دقیق بر کارها و انجام سریع‌تر و با دقت آن‌ها کمک می‌کند. اگر دارای یک تیم بازاریابی بزرگ هستید و می‌خواهید فعالیت‌های خود را به بهره‌وری بیشتری انجام دهید بهتر است از اتوماسیون مارکتینگ استفاده نمایید.

مزایای مارکتینگ اتومیشن

نکته: اتوماسیون بازاریابی به معنای استفاده از یک ابزار خاص برای پیشبرد اهداف نیست. بلکه شما با استفاده از این روش می‌توانید کارهای تکراری همچون بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، فرستادن ایمیل، کنترل داده‌ها و مدیریت سایت را راحت‌تر از قبل انجام دهید.

 

چرا باید از marketing automation استفاده کنیم؟

امروزه در عصری زندگی می‌کنیم که اکثر فعالیت‌ها به صورت دیجیتالی انجام می‌شود. در چنین شرایطی برای اینکه به موفقیت‌های بیشتری برسیم باید از انجام کارهای وقت‌گیر و ریز خودداری کنیم. چرا که اگر این کار را انجام ندهید باعث هدر رفتن وقت، انرژی و افزایش هزینه‌های جانبی می‌شود.

 

برای حل این مشکل می‌توانید از ابزارهای اتومیشن استفاده کنید. این ابزارها فرآیند بازاریابی را سریع‌تر و با دقت بیشتری انجام می‌دهند. لذا شما به جای این که وقت خود را صرف انجام این عملیات ساده و وقت گیر کنید، می‌توانید با آنالیز داده‌های به دست آمده یک استراتژی عالی برای موفقیت کسب و کار خود بچینید و طبق آن جلو بروید.

 

بازاریابی اتوماسیون مزایای بسیار زیادی برای کسب و کارها دارد به همین جهت بهتر است استفاده از ابزارهای Marketing automation را در دستور کار خود قرار دهید. این نوع بازاریابی جایگاه ویژه‌ای بین دیجیتال مارکترها و مدیران کسب و کارها پیدا کرده است.

 

این روزها، اتوماسیون بازاریابی نقش بسیار مهمی در راحتی کارها و افزایش بهره‌وری دارد. این فناوری در طی چند سال اخیر رشد بسیار خوبی را تجربه کرده است و پیش بینی می‌شود که در سال‌های آینده جایگاه ویژه‌ای خواهد داشت. پس اگر به فکر آینده کسب و کار خود هستید باید از مارکتینگ آتومیشن استفاده نمایید.

 

مارکتینگ آتومیشن چه مزایایی دارد؟

مارکتینگ اتومیشن جزو شیوه‌های مدرن برای افزایش بهره‌وری و راحتی کارها به شمار می‌رود. این فرآیند مزایای بسیار زیادی برای کسب و کارها دارد و اگر به درستی از آن استفاده شود باعث کاهش هزینه‌ها، کاهش خطاهای احتمالی، ساده‌سازی فعالیت‌ها و افزایش درآمد خواهد شد. لذا بهتر است استفاده از Marketing Automation را جدی بگیرید. به طور کلی اتوماسیون بازاریابی عبارت‌اند از:

 

کاهش هزینه‌ها

به وسیله اتوماسیون بازاریابی کارها ساده‌تر شده و اغلب فرآیند‌ها به صورت خودکار انجام می‌شود. در چنین حالتی شما نیاز به کارکنان کمتری خواهید داشت و می‌توانید هزینه‌های مربوط به اجرای عملیات بازاریابی و نیاز به نیروی انسانی بیشتر را کاهش دهید.

انجام سریع‌تر کارها

بازاریابی خودکار به شما کمک می‌کند که بتوانید بدون اتلاف وقت و با سرعت بالاتری فرآیند بازاریابی را جلو ببرید. در نهایت به کمک این تکنیک می‌توانید بهره‌وری خود را افزایش داده و در زمان خود صرفه جویی کنید.

کاهش خطاهای احتمالی و افزایش راندمان کاری

اگر شما بخواهید کارهای خود را به صورت دستی انجام دهید احتمالا در طول مسیر با خطاهایی مواجه شده و همین موضوع باعث پایین آمدن راندمان کاری شما می‌شود. اما بازاریابی خودکار فرآیند بازاریابی را با استفاده از یک سری قوانین خاص و به صورت خودکار انجام می‌دهد لذا شاهد کاهش خطاهای احتمالی خواهید بود.

قابلیت آنالیز و اندازه گیری

ابزارهایی که برای اتوماسیون بازاریابی استفاده می‌شوند دارای قابلیت آنالیز و اندازه گیری هستند. لذا شما می‌توانید کمپین‌های بازاریابی خود را آنالیز کنید و با شناخت نقاط ضعف و قدرت خود عملکرد بهتری از خود به نمایش بگذارید.

افزایش درآمد

بازاریابی خودکار تنها منجر به کاهش هزینه‌ها نمی‌شود بلکه به شما کمک خواهد کرد درآمد بیشتری داشته باشید. شما به کمک این ابزارها کارهای خود را اولویت بندی کنید، فعالیت‌ها را مدیریت کنید و با تعیین استراتژی درست به درآمدهای بالاتری برسید.

دسترسی به داده‌های بیشتر و دقیق‌تر

داشتن اطلاعات جامع و مفید درباره مشتریان و مخاطبان مزایای بسیار زیادی دارد و به شما کمک می‌کند که عملکرد بهتری داشته باشید. مارکتینگ اتومیشن جمع‌آوری اطلاعات مورد نیازتان را آسان‌تر می‌کند و شما می‌توانید به داده‌های بیشتر و دقیق‌تری دسترسی پیدا کنید. در نهایت می‌توانید هوشمندانه تصمیم بگیرید و عملکرد بهتری از خود به نمایش بگذارید.

 

بهترین ابزارهای مارکتینگ آتومیشن

برای انجام مارکتینگ آتومیشن ابزارهای متنوع و کاربردی زیادی وجود دارد. شما ابتدا باید انواع ابزارهای بازاریابی اتوماسیون را بشناسید و کاربرد آن‌ها را بدانید. سپس با توجه به اهداف و استراتژی که دارید می‌توانید بهترین و مناسب‌ترین ابزارها را برای بازاریابی خودکار انتخاب نمایید. تعدادی از بهترین ابزارهای Marketing automation عبارت‌اند از:

ابزارهای مارکتینگ اتومیشن

ابزارهای آنالیز اطلاعات

یک سری از ابزارها وجود دارند که کمک می‌کنند به حجم وسیعی از اطلاعات دسترسی داشته و با استفاده از آن‌ها به رشد کسب و کار خود کمک کنید. از بهترین ابزارهای مارکتینگ اتومیشن برای تحلیل داده می‌توان به ابزارهای قدرتمندی همچون گوگل آنالیتیکس و Ahrefs اشاره کرد.

 

ابزارهای اتوماسیون شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی نقش تاثیر گذاری در موفقیت کسب و کارها دارند لذا باید بهترین استفاده را از آن ببرید. برای انتشار محتوا، مدیریت و تحلیل داده‌های شبکه‌های اجتماعی یک سری ابزارها وجود دارند که کمک می‌کنند بتوانید خدمات بهتری به مشتریان خود ارائه دهید. برای این کار می‌توانید از ابزارهایی همچون buffer و hootsuite استفاده کنید.

 

ابزارهای اتوماسیون بازاریابی همه کاره

برخی از ابزارهای مارکتینگ آتومیشن هم هستند که مختص کسب و کارهای بزرگ ساخته شده‌اند. به کمک این ابزارها می‌توانید چندین کانال مختلف را به صورت همزمان مدیریت کنید و نرخ بهره‌وری خود را افزایش دهید. برای این کار ابزارهای مختلفی وجود دارد اما پیشنهاد ما به شما این است که از ابزارهای hubspot، omnisend و marketo استفاده کنید.

 

افزایش بهره‌وری و نرخ تبدیل با مارکتینگ آتومیشن

Marketing Automation فرآیندی است که برای راحتی کار صاحبان کسب و کار به وجود آمده است. امروزه دیگر نیاز نیست عملیات بازاریابی خود را به صورت دستی پیاده‌سازی و زمان زیادی را صرف انجام آن کنید. بلکه این فرآیندها به صورت خودکار انجام می‌شوند و شما به راحتی می‌توانید به آن‌ها نظارت کنید.

 

یکی از مهم‌ترین مزایایی که مارکتینگ آتومیشن به همراه دارد، افزایش بهره وری و نرخ تبدیل است. این فرآیند به شما کمک می‌کند که محتوایی باکیفت و مطابق با نیاز مخاطبان تولید کنید و از طریق آن بتوانید مشتریان هدفمند جذب نمایید. در واقع شما به کمک اتوماسیون بازاریابی می‌توانید مخاطبان هدف را نشانه بگیرید و محتوا را به شیوه درست و در زمان مناسب به مخاطبان ارائه کنید.

 

از طرفی اتوماسیون بازاریابی به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید داده های بیشتر و دقیق‌تری از مخاطبان به دست بیاورید. پس زمانی که شما اطلاعات دقیق‌تری از مشتریان احتمالی خود در دست داشته باشید می‌توانید به صورت هوشمندانه تصمیم بگیرید و عملکرد بهتری از خود به نمایش بگذارید. با توجه به این شرایط می‌توان گفت که بازاریابی اتوماسیون باعث افزایش نرخ تبدیل و بهره‌وری کارها می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *