Search
Close this search box.

8 نکته برای اینکه چگونه هوش مصنوعی را به استراتژی سئو و محتوای خود وارد کنید

هوش مصنوعی در محتوا و سئو

لیست مطالب

آیا تا به حال مقاله یا پست وبلاگی را خوانده‌اید که همه چیز آن عالی به نظر می‌رسد و در سئو نیز رتبه‌ بالایی دارد؟ گاهی یک محتوا آنقدر دقیق و بدون نقص دیده می‌شود که انگار کامپیوتر آن را نوشته است. جالب است بدانید احتمال زیادی وجود دارد که آن محتوا واقعاً توسط رایانه نوشته شده باشد. در واقع، همانطور که این روزها ردپای هوش مصنوعی را در هر جایی می‌بینیم، اکنون برای تولید محتوا، بازاریابی محتوا و سئو نیز می‌توان از هوش مصنوعی کمک گرفت و مقالاتی با بالاترین استاندارد تولید کرد. اما چطور از هوش مصنوعی در محتوا و سئو استفاده کنیم؟ در این مقاله ۸​ نکته برای اینکه چگونه هوش مصنوعی را به استراتژی سئو و محتوای خود وارد کنید را با هم بررسی می‌کنیم.

تولید محتوا با هوش مصنوعی چگونه است؟

هوش مصنوعی در محتوا و سئو استفاده‌های بسیار زیادی دارد. ساده‌ترین آن، تولید محتوا با هوش مصنوعی است. محتوایی که توسط هوش مصنوعی تولید می‌شود شکلی از محتوا است که به طور کامل توسط الگوریتم‌های هوش مصنوعی و بدون دخالت انسان ایجاد می‌شود. از این نوع محتوا می‌توان به روش‌های مختلفی مانند پست‌های وبلاگ، رسانه‌های اجتماعی، توضیحات محصول و موارد دیگر استفاده کرد. ۸۲ درصد از تولیدکنندگان محتوا که مورد بررسی قرار گرفتند فکر می‌کنند محتوای هوش مصنوعی به خوبی محتوایی است که انسان‌ها می‌نویسند و ۸۶ درصد از بازاریابان دیجیتال معتقدند که نویسندگان محتوا از ابزارهای هوش مصنوعی برای بهبود نوشتار خود استفاده خواهند کرد.

در ابتدایی‌ترین سطح، موتورهای هوش مصنوعی از الگوریتم‌های یادگیری ماشینی برای تجزیه و تحلیل مقادیر زیادی از داده‌ها و تولید متنی مشابه آنچه که یک انسان ممکن است بنویسد، استفاده می‌کند. این الگوریتم‌ها برای یادگیری از الگوهای موجود در متن طراحی شده‌اند، که به آن‌ها اجازه می‌دهد محتوای جدیدی که از نظر سبک و لحن مشابه نوشته‌های انسان است تولید کنند.

موضع گوگل در مورد محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی برای سئو چیست؟

هوس مصنوعی در سئو

یکی از سوالات داغ در ذهن سازندگان محتوا و متخصصان سئو این است که آیا گوگل محتوایی که هوش مصنوعی می‌نویسد را تایید می‌کند یا خیر؟ باید بگوییم در آخرین به‌روزرسانی که در سال ۲۰۲۳ منتشر شد، گوگل به صراحت استفاده از هوش مصنوعی در تولید محتوا را تایید یا رد نکرده است. در عوض، دوباره تاکید کرد که تمرکز اصلی گوگل بر کیفیت و ارتباط محتوایی است که به کاربرانش ارائه می‌شود و به منشأ محتوا چه ساخته‌شده توسط انسان باشد یا توسط هوش مصنوعی کاری ندارد.

در واقع ارائه با ارزش‌ترین و دقیق‌ترین نتایج جستجو به کاربران و اطمینان از تجربه کاربری مثبت، چیزی است که برای گوگل بیشترین اهمیت را دارد. این بدان معناست که اگرچه محتوایی که هوش مصنوعی می‌نویسد ویژگی‌های بسیاری دارد اما باید از همان مجموعه استانداردهای کیفیتی که سایر محتواها نیاز دارند پیروی کند تا بتواند در صفحه جستجو رتبه بگیرد.

مزایا و معایب استفاده از هوش مصنوعی در محتوا و سئو

استفاده از محتوایی که هوش مصنوعی می‌نویسد می‌تواند مزایای زیادی را برای کسب و کارهایی که به دنبال بهبود استراتژی‌های سئو و بازاریابی محتوا هستند، ارائه دهد. برخی از مزایای هوش مصنوعی در محتوانویسی عبارت است از:

 • صرفه جویی در زمان و منابع: تولید محتوای با کیفیت، به خصوص در تعداد زیاد، می‌تواند زمان‌بر و پرهزینه باشد. در حالی که به کمک هوش مصنوعی می‌توان محتوای باکیفیتی را در مدت زمان کوتاه تولید کرد.
 • بهبود سئو: با ایجاد محتوای با کیفیت بالا و غنی از کلمات کلیدی، کسب و کارها می‌توانند رتبه خود در موتورهای جستجو را بهبود بخشند و ترافیک بیشتری را به وب سایت خود هدایت کنند.
 • شخصی‌سازی: محتوایی که هوش مصنوعی می‌نویسد را می‌توان برای مخاطبان خاص بر اساس علایق، رفتارها و ترجیحات آن‌ها تنظیم کرد.
 • الگوسازی مبتنی بر داده: با تجزیه و تحلیل حجم زیادی از داده‌ها، محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی می‌تواند بینش‌های ارزشمندی را در مورد مخاطبان، رفتار و ترجیحات آن‌ها در اختیار کسب‌وکارها قرار دهد. کسب و کارها نیز می‌توانند از این اطلاعات برای بهینه‌سازی استراتژی‌های بازاریابی محتوا و سئو و به طور کلی بهبود عملکرد استفاده کنند.

اما در حالی که استفاده از محتوای ساخته شده با هوش مصنوعی در بسیاری از زمینه های بازاریابی مانند SEO مزایای بالقوه زیادی دارد، برخی از معایب و خطرات نیز وجود دارد که کسب و کارها باید از آن‌ها آگاه باشند.

محتوانویسی با هوش مصنوعی

برخی از معایب استفاده از هوش مصنوعی در تولید محتوا عبارت است از:

 • نبود خلاقیت و تفاوت‌های ظریف: محتوایی که هوش مصنوعی می‌نویسد اگرچه می‌تواند سازگار و مقیاس‌پذیر باشد، اما از آنجا که هوش مصنوعی خلاقیت انسان‌ها را ندارد ممکن است محتوا خشک و بدون تماس باشد.
 • نگرانی‌های کیفیت:  محتوای هوش مصنوعی ممکن است کیفیت محتوایی که انسان‌ها نوشته‌اند را نداشته باشد.
 • صدای برند: هوش مصنوعی ممکن است محتوایی تولید کند که به طور دقیق صدا یا شخصیت منحصر به فرد یک برند را منعکس نکند.
 • مسائل حقوقی: در نهایت، ممکن است محتوای AI مشکلات حقوقی به ویژه در مواردی مانند سرقت ادبی یا نقض حق چاپ داشته باشد.

۸ نکته برای استفاده از هوش مصنوعی در محتوا و سئو

با توجه به آنچه خواندید، استفاده از هوش مصنوعی در محتوا و سئو همزمان که می‌تواند مفید باشد و کار انسان را آسان کند. اما به همان اندازه نیز می‌تواند مشکلاتی را به دنبال داشته باشد. بنابراین، بهترین کار این است که در هنگام استفاده از این تکنولوژی چند نکته را در نظر داشته باشید تا بتوانید بهترین بازده را به دست آورید.

1-همه محتوا را با هوش مصنوعی تولید نکنید!

این روزها، نادیده گرفتن پتانسیل‌های هوش مصنوعی برای بازاریابی مانند نادیده گرفتن اینترنت در دهه ۹۰ میلادی است. این یعنی شرکت‌هایی که از این تکنولوژی استفاده نمی‌کنند فرصت‌های بسیاری را از دست می‌دهند. هوش مصنوعی می‌تواند در بسیاری از کارهای مرتبط با محتوا و سئو کمک کند. مثلا شما می‌توانید به کمک این ابزار حجم وسیعی از داده‌ها را در چند ثانیه تجزیه و تحلیل کنید، ساختار، گرامر، خوانایی، لحن صدا و سئو محتوا را بهبود ببخشید و در نهایت یک محتوای سئوپسند ایجاد کنید.

اما نکته اینجا است که استفاده از هوش مصنوعی بدون دخالت انسان می‌تواند باعث شکست شما شود. بنابراین، هوش مصنوعی را به عنوان قلم مو و انسان‌ها را به عنوان هنرمند در نظر بگیرید. این یعنی از این ابزار کمک بگیرید اما خودتان محتوا را تولید کنید.

2-ایده محتوا را غنی کنید

هوش مصنوعی می‌تواند به شما کمک کند به سرعت محتوا تولید کنید، اما باید سعی کنید تا محتوا را با تحقیقات و ایده‌های اصلی خود غنی کنید. در واقع، استفاده از تجربه دست اول هنگام ایجاد محتوا باید اولویت شماره یک شما باشد. طبیعی است که هیچ کس نمی‌خواهد اینترنت را پر از مقالات کامپیوتری و با کیفیت پایین ببیند. دقیقا همانطور که گوگل نیز همیشه با به روز رسانی‌های متمرکز، با ارزش‌ترین محتوا را در رتبه‌های بالا قرار می‌دهد. بنابراین، ایده اصلی را خود به هوش مصنوعی بدهید و محتوا را نیز با عناصری مانند تحقیقات و تجربه شخصی، منحصر به فرد کنید.

3-از ویراستارها برای بهبود کیفیت محتوای هوش مصنوعی کمک بگیرید

همانطور که گفتیم، هوش مصنوعی مفید است اما نه بدون کمک انسان! بنابراین، هر زمان که محتوایی با AI تولید می‌کنید بازبینی مهم‌ترین کاری است که باید انجام دهید. پس از تولید محتوا توسط هوش مصنوعی:

 • محتوا را بخوانید و بخش‌های مبهم را اصلاح کنید.
 • بخش‌های اضافی را حذف کنید.
 • محتوا را از خشکی خارج کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که محتوای برای کلمات کلیدی و هدف جستجو بهینه‌سازی شده است.

4-از رویکرد ترکیبی استفاده از هوش مصنوعی در سئو کمک بگیرید

هوش مصنوعی می‌تواند محتوایی را بنویسد که شما در وب سایت خود منتشر کنید. اما این محتوا ممکن است به اندازه کافی قوی نباشد که بتواند رتبه یک کلمه کلیدی را کسب کند. این در واقع به این دلیل است که بسیاری از ابزارهای هوش مصنوعی مانند ChatGPT داده‌های جدیدی را در مورد کلمات کلیدی، حجم جستجو یا سایر عناصر سئو ارائه نمی‌دهند. به همین منظور، شما باید هوش مصنوعی را با تحقیقات شخصی و سایر ابزارهای SEO که داده‌های به روز را ارائه می‌دهند ترکیب کنید.

نکات مهم در استفاده از هوش مصنوعی در محتوا و سئو

5- با هوش مصنوعی مانند یک انسان واقعی صحبت کنید

بسیاری به اشتباه تصور می‌کنند که هوش مصنوعی از همان ابتدا می‌تواند نتایج بی‌نقصی را به ما بدهد. اما هوش مصنوعی نیز توانایی یادگیری دارد و می‌توان آن را تعلیم داد. دستورات و نکات خاصی را که می‌خواهید به هوش مصنوعی بگویید، از او بخواهید اصطلاحات انجام دهد و از همه مهم‌تر این که در این کار صبور باشید. خواسته خود را با جزئیات بیان کنید و این ابزار را مانند همکار خود ببینید.

6-محتوایی تولید کنید که به راحتی در SERP قابل تکرار نباشد

Google’s Search Generative Experience (SGE) یک ویژگی جدید در گوگل است که نحوه بهینه‌سازی محتوا را برای رتبه‌بندی بهتر تغییر می‌دهد. این قابلیت اطلاعات بیشتری را مستقیماً به صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) می‌کشاند. بنابراین، تولید محتوا برای سئو امروز از هر روز دیگری سخت‌تر است. پس سعی کنید تا با استفاده از هوش مصنوعی در محتوا و سئو، محصولی خاص و ارزشمند تولید کنید.

7-جایگزین های جستجوی گوگل را نادیده نگیرید و محتوای چند رسانه ای تولید کنید

با ایجاد تنوع به منابع ترافیک و پیدا کردن جایگزین‌هایی برای گوگل، شما می‌توانید کسب و کار خود را رشد دهید. این به معنای ایجاد دارایی‌های محتوای متفاوت است. چه ویدیوی YouTube که برای یک کلمه کلیدی اولویت‌دار رتبه‌بندی می‌شود یا یک ریلز که برای اینستاگران تولید شده است. بنابراین، ترکیب بازاریابی محتوای خود را گسترش دهید و با امواج جستجویی که در پلتفرم‌های ویدیویی و رسانه‌های اجتماعی رخ می‌دهد پیش بروید.

8-هنگام استفاده از هوش مصنوعی برای سئو خلاق باشید

در نهایت، هوش مصنوعی می‌تواند بسیار بیشتر از نوشتن محتوای شما به کارتان بیاید. بنابراین ذهن خود را باز نگه دارید و همیشه به دنبال برنامه‌های کاربردی و تازه باشید. هوش مصنوعی همچنین می‌تواند به سئوکاران و دیگر بازاریابان کمک کند تا ایده‌های کمپین خلاقانه‌ای بسازند، ایمیل‌های تبلیغاتی بنویسند، داده‌ها را تجزیه و تحلیل کنند، سفرهای مشتری را بهینه کنند و هزاران کار دیگر را به راحتی انجام دهند. در نتیجه، به کمک هوش مصنوعی در محتوا و سئو هر فرد و تیم می‌تواند در کار خود سازنده‌تر باشد.

تولید محتوای سئو شده تنها در چند دقیقه با هوش مصنوعی!

هوش مصنوعی در کنار چالش‌هایی که می‌تواند داشته باشد فرصت‌های فوق‌العاده‌ای را نیز برای برندها فراهم می‌آورند که می‌تواند آن‌ها را چندین مرحله جلو بیاندازد. به کمک استفاده از هوش مصنوعی در محتوا و سئو شما می‌توانید علاوه بر صرفه‌جویی در زمان و هزینه، به رتبه‌های بالا در گوگل و سایر موتورهای جستجو برسید. البته فراموش نکنید که بلیط طلایی در ترکیب هوش مصنوعی و خلاقیت انسان است پس از هر دو استفاده کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *