Search
Close this search box.

پرفورمنس مارکتینگ یا بازاریابی عملگرا چیست و چه مزایایی دارد؟

پرفورمنس مارکتینگ یا بازاریابی عملگرا

لیست مطالب

اگر قصد دارید تا یک استراتژی بازاریابی برای بیزینس خود اجرا کنید که بر اساس میزان عملکرد نتایج آن هزینه پرداخت کنید، بازاریابی عملگرا بهترین گزینه پیشنهادی است. این نوع مارکتینگ فقط برای کسب‌وکارهایی که نتایج آن‌ها قابل اندازه‌گیری است، مفید خواهد بود و تنها در صورت برآورده‌شدن انتظارات و رسیدن به اهداف موردنظر هزینه پرداخت می‌کنید.

بنابراین اگر با این نوع بازاریابی آشنایی کافی ندارید و به دنبال یافتن پاسخ سوالاتی مانند پرفورمنس مارکتینگ چیست؟ برای چه مشاغلی مناسب است؟ چه مزایا و کاربردی دارد؟ و… هستید، این مقاله را تا پایان مطالعه کنید.

 

بازاریابی عملگرا چیست؟

پرفورمنس مارکتینگ که از آن با نام بازاریابی عملگرا یا بازاریابی عملکردی نیز یاد می‌شود یکی از روش‌های نوآورانه و مهم دیجیتال مارکتینگ است که اگر به درستی پیاده‌سازی شود، تاثیرات بسیار خوبی در کسب‌وکارها دارد. اساس بازاریابی عملکردی طبق نتایجی است که از طریق کمپین‌های مختلف آن بدست می‌آید. اهدافی که قابل اندازه‌گیری باشند مانند میزان ترافیک ورودی، فروش، بازدید، نصب و… تعیین شده و سپس نسبت به این که چقدر عملکرد مورد انتظار شما را تحقق بخشیدند، پول پرداخت می‌کنید.

تعریف بازاریابی عملگرا

بنابراین می‌توان گفت که در این شیوه از مارکتینگ، تبلیغات به صورت هدفمند و هزینه بر اساس میزان موفقیت در کسب نتایج موردنظر پرداخت می‌شود که یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مثبت آن است.

 

چه کانال‌ها و کمپین‌هایی برای اجرای پرفورمنس مارکتینگ وجود دارد؟

کانال‌های زیادی برای اجرای بازاریابی عملگرا وجود دارد که بسته به اهداف کاری شما هر کدام از آن‌ها می‌توانند اثربخشی بیشتری داشته باشند.

تبلیغات همسان یا نیتیو

نیتیو ادزها جزو تبلیغات کلیکی محسوب می‌شوند. با محیط میزبان کاملا هماهنگ و از لحاظ ظاهری مشابه هم هستند به طوری که تشخیص آن‌ها به عنوان آگهی برای کاربران سخت است و از این جهت تاثیرگذاری زیادی دارند.

تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی

این نوع تبلیغات از اصلی‌ترین کمپین‌های پرفورمنس مارکتینگ هستند که از طریق تولید محتوای مفید و خلاقانه، کاربران را در شبکه‌های مختلف اجتماعی مانند اینستاگرام، توییتر، لینکدین، تلگرام و… جذب می‌کنند. معمولا این شیوه از تبلیغات برای افزایش ترافیک، نرخ کلیک، بدست آوردن سرنخ (Lead) (برای اطلاع از لید جنریشن به این مقاله مراجعه کنید) و افزایش مشتریان مفید است.

بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO)

بهینه‌سازی موتور جستجو یک راهکار ارگانیک و غیر پولی است که اگر پارامترهای مربوط به آن رعایت شوند، سایت شما را در صفحه اول نتایج جستجو نمایش می‌دهد. از این طریق بازدیدکنندگان زیادی جذب می‌کنید که در صورت داشتن محتوای مناسب و موردنیاز کاربران، می‌توانید آن‌ها را تبدیل به مشتری و یا وادار به انجام اقدامات موردنظر خود در سایت کنید. بک‌لینک‌های معتبر، سرعت بالای سایت، ریسپانسیو بودن، محتوای جذاب و غیرتکراری و… از جمله متدهای تاثیرگذار در سئو هستند.

استراتژی های پرفورمنس مارکتینگ

بازاریابی موتورهای جستجو (SEM)

بازاریابی موتور جستجو از روش‌های پولی برای قرار گرفتن سایت شما در صدر نتایج استفاده می‌کند. با تعیین کلمات کلیدی پر سرچ در حوزه‌ی کاری خود می‌توانید تعداد زیادی از کاربران را که عینا عبارات کلیدی شما یا مشابه با آن‌ها را سرچ کردند، به وبسایت خود هدایت کنید و به این وسیله، ترافیک ورودی و فروش را افزایش دهید. برای این کار می‌توانید از تبلیغات پولی سیستم گوگل ادز که به ازای هر کلیک هزینه پرداخت می‌شود، استفاده کنید.‌

رپورتاژ آگهی

رپورتاژ آگهی نوعی از تبلیغات است که در قالب یک خبر، مقاله و… در سایت‌های معروف و با پر بازدید نمایش داده می‌شوند. ظاهر این مطالب با سایر محتوا و بخش‌های دیگر سایت میزبان، هماهنگ است و به همین علت توجه بیشتری از کاربران را جلب می‌کند. در واقع این نوع آگهی علاوه بر توضیح یک مطلب و افزودن اطلاعات مخاطبین، آن‌ها را تشویق به کلیک و بازدید از وبسایت مرجع می‌کند.

بازاریابی وابسته یا همکاری در فروش

بازاریابی وابسته معمولا از طریق افراد مشهور و تاثیرگذار صورت می‌گیرد که با معرفی محصول و توصیف ویژگی‌ها و مزایای آن، دیگران را به خرید کالا تشویق می‌کنند و از این طریق، درصد یا مبلغ مشخصی دریافت می‌کنند. همکاری در فروش علاوه بر معرفی برند و افزایش آگاهی از محصولات و خدمات، اعتماد کاربران و وفاداری مشتریان را افزایش می‌دهد.

 

نحوه پرداخت هزینه در بازاریابی عملگرا چگونه است؟

پنج راه برای پرداخت هزینه در تبلیغات پرفورمنس مارکتینگ وجود دارد که با توجه به اولویت کاری خود می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

 • CPC: هزینه به ازای هر کلیک روی بنر تبلیغات
 • CPM: هزینه به ازای هر هزار دفعه بازدید از تبلیغ
 • CPA: هزینه به ازای یک اقدام خاص مشخص شده توسط تبلیغ دهنده مانند افزودن اطلاعات تماس کاربر، تکمیل فرم و…
 • CPS: هزینه در ازای فروش محصول به وسیله تبلیغ
 • CPL: هزینه در ازای تولید سرنخ

 

اهمیت و مزایای استفاده از بازاریابی عملگرا چیست؟

حال که فهمیدید بازاریابی عملگرا چیست و با کانال‌های متنوع آن آشنا شدید، می‌خواهیم شما را با اهمیت و ویژگی‌های مثبت این نوع مارکتینگ آشنا کنیم. در سایر استراتژی‌های بازاریابی معمولا نتایج متغیر است و ممکن است شما را به اهداف برساند و یا برعکس آن عمل کند و موجب ضرر و زیان شود. اما در پرفورمنس مارکتینگ، رسیدن به نتایج دلخواه تضمین می‌شود و در صورت عدم تحقق آن‌ها مجبور به پرداخت هزینه نیستید. بنابراین یک راه‌حل مطمئن و تضمینی برای موفقیت و پیشرفت کسب‌وکارهاست.

برخی دیگر از مزایای بازاریابی عملگرا شامل موارد زیر است:

 • آنالیز سریع و دقیق کمپین‌ها
 • سرمایه‌گذاری هدفمند
 • کانال‌های بازاریابی متنوع
 • اندازه‌گیری ساده و آسان نتایج
 • ریسک کم

مزایای بازاریابی عملکردی

بازاریابی عملکردی برای چه کسب‌وکارهایی مفید است؟

بازاریابی عملکردی برای تمام کسانی که در حوزه‌ی آنلاین کار می‌کنند و یا مخاطبینی در اینترنت دارند، مفید است. همچنین باید توجه کنید، شما تنها در مواردی که هدفتان قابل اندازه‌گیری و سنجش باشد می‌توانید از این نوع تبلیغات استفاده کنید. در نتیجه معمولا این اهداف و برنامه‌ها در کمپین‌های تبلیغاتی آنلاین قابل محاسبه است و در روش‌های آفلاین و سنتی امکان انجام آن نیست.

بنابراین اگر بیزینس خود را تازه راه‌اندازی کردید و سرمایه قابل توجه و امکان ریسک کردن ندارید یا حتی شرکت مطرحی هستید و می‌خواهید تبلیغات خود را به صورت هدفمند و موفق پیش ببرید، پرفورمنس مارکتینگ مناسب‌ترین گزینه است.

پرفورمنس مارکتینگ یکی از شیوه‌های به روز و متداول بازاریابی بوده که اثربخشی فراوانی دارد و یک راهکار مطمئن برای رسیدن به اهداف است. در حقیقت چون در بازاریابی عملگرا، تبلیغ‌دهنده فقط به ازای انجام اعمال مشخص توسط کاربران، پول پرداخت می‌کند، ریسک از دست رفتن سرمایه و ضرر مالی در آن بسیار کم است.

 

سوالات متداول

معایب پرفورمنس مارکتینگ چیست؟

 1.  برای اهداف بلند مدت مناسب نیست.
 2. امکان کلاهبرداری و تقلب در اعلام نتایج کمپین‌ها وجود دارد.
 3. امکان نرسیدن به نتایج دلخواه و صرف زمان بیهوده

چه نکاتی باید هنگام انجام پرفورمنس مارکتینگ رعایت کنید؟

 1. حتما از شرکت‌ها و تبلیغ‌کنندگان معتبر استفاده کنید.
 2. به طور مدام روش‌های مختلف را امتحان و ارزیابی کنید.
 3. از سایر استراتژی‌های بازاریابی به خصوص برای اهداف بلندمدت غافل نشوید.
 4. رابط کاربری و تجربه کاربری وبسایت خود را بهبود بخشید.

چه مراحلی برای اجرای بازاریابی عملگرا باید انجام دهید؟

 1. تعیین اهداف کاری
 2. شناخت جامعه هدف
 3. انتخاب کانال‌ها و کمپین‌های مناسب
 4. راه‌اندازی و اجرای کمپین
 5. آنالیز نتایج ​

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *