Search
Close this search box.

آینده بازاریابی: هوش مصنوعی چه نقشی در آینده مارکتینگ دارد؟

آینده بازاریابی با هوش مصنوعی

لیست مطالب

در طی سال‌های اخیر هوش مصنوعی به سرعت تکامل یافت و برندسازی کسب و کارها و رقابت در بازار را سخت‌تر از پیش کرد. بازاریابی دیجیتال با هوش مصنوعی، فروش بیشتر، افزایش درآمد و کاهش حجم کاری کارمندان و فروشندگان تغییر بزرگی در بازارها به‌وجود آورد. می‌توان ادعا کرد که پیشرفت‌ها در هوش مصنوعی باعث شد که بازاریابان روش‌های مرتبط‌تری را پیدا کنند و با استراتژی‌های سازماندهی شده در برابر مشتری ظاهر شوند.

اما به‌راستی، آینده بازاریابی با هوش مصنوعی چگونه است؟ در پایان این مقاله متوجه این موضوع خواهید شد که در بازاریابی، هوش مصنوعی چه کاری انجام می‌دهد و چگونه می‌توانید از قدرت بازاریابی با هوش مصنوعی برای رسیدن به اهداف کسب و کار استفاده کنید.

کاربرد هوش مصنوعی در بازاریابی دیجیتال

مسیری که بازاریابان عصر نوین برای دستیابی به اهداف خود انتخاب کرده‌اند همان چالشی است که اغلب بازاریابان در انواع بازاریابی با آن روبرو هستند! این مسیر در جمله زیر خلاصه می‌شود:

“پیدا کردن مخاطب مناسب با پیام مناسب، در زمان مناسب!”

کاربرد هوش مصنوعی در مارکتینگ

کارشناسان بازاریابی ادعا دارند که رشد  در کسب و کارهای دیجیتال؛ با پیدا کردن جامعه‌ای از مخاطبان مناسب ایجاد می‌شود. جذب مخاطب مناسب با ارسال پیام‌های مناسب، که می‌تواند تولید محتوا متنی یا بصری و برگزاری کمپین‌های تبلیغاتی باشد، اتفاق می‌افتد. البته عامل زمان را نمی‌توان نادیده گرفت.

بازاریابی با هوش مصنوعی سه پارامتر مخاطب، محتوا و زمان را کنار هم چیده و بهترین مسیر را برای رشد یک کسب و کار انتخاب می‌کند. برای این‌که در آینده بازاریابی با هوش مصنوعی یکی از افراد موفق و سرشناس بود، باید با راه‌هایی که AI برای رسیدن به موفقیت هموار می‌سازد، آشنا بود. راه‌های زیر می‌تواند در کنار عمل به پاسخ پرسش “چطور یک فرهنگ سازمانی غنی بسازیم؟” دنیای بازاریابی دیجیتال را متحول کند:

محتوا شخصی ‌‌سازی

بدون شک تنها مقوله‌ای که در بازاریابی دیجیتال می‌تواند سرعت رسیدن به اهداف را تغییر دهد، محتوا غنی و ارزشمند است. محتوا غنی در کسب‌ و کارهای دیجیتال که می‌تواند نظر مخاطب را جلب کند، محتوا شخصی‌سازی شده براساس رفتار، علایق و جمعیت‌شناسی مشتری است. هوش مصنوعی با جمع‌آوری داده‌های موجود از مخاطب هدف، محتوایی شخصی‌سازی شده‌ای را تولید می‌کند که منجر به ایجاد ارتباط معنادار بازاریاب با مشتری شده و نتیجه آن افزایش تعامل و وفاداری مخاطب هدف است.

پیش بینی آینده با تجزیه ‌و تحلیل داده ‌ها

پیش‌بینی آینده را می‌توان یک مسیر جدید با  چشم‌اندازی متفاوت برای دستیابی به اهداف مارکتینگ دانست. تجزیه و تحلیل داده‌های پیشین کسب و کار و شناسایی الگوهایی که تا به امروز در یک بیزینس بکارگرفته شده، عملکردی است که با آن می‌توان آینده کسب و کار را پیش‌بینی کرد. هوش مصنوعی با شناسایی الگوها و تجزیه و تحلیل رفتارهای پیشین این امکان را به بازاریابان می‌دهد که تصمیمات خود را مبتنی بر احتمالاتی که ممکن است در آینده رخ دهد بگیرند.

 1. شناسایی فرصت‌های رشد
 2. پیش‌بینی حجم فروش
 3. بهینه‌سازی کمپین‌های تبلیغاتی

همگی پله‌هایی هستند که دستیابی به اهداف هر کسب و کاری را آسان می‌کند.

آینده بازاریابی با هوش مصنوعی؛ تقسیم ‌بندی مشتری

حتی اگر تصمیم بگیرید که مخاطب مناسب را پیدا کنید و فقط تعدادی از افراد را جامعه هدف قرار دهید؛ باز هم نمی‌توانید از یک محتوا برای جذب مشتری استفاده کنید. هوش مصنوعی شرایطی را فراهم کرده که می‌تواند پس از شناسایی جامعه هدف، کاربران جامعه را نیز براساس ویژگی‌های فردی تقسیم‌بندی ‌کند. در نتیجه بازاریابان می‌توانند کمپین‌های تبلیغاتی مختلفی را برگزار کنند که پیام‌های هر کمپین شخصی‌سازی‌شده و برای یک گروه هدف خاص باشد. زمانی‌که پیام‌ها مناسب با نیازها و ترجیحات هرگروه انتخاب شود نتیجه آن افزایش اثربخشی تلاش‌های بازاریابی است.

تجزیه و تحلیل داده ها با هوش مصنوعی

چت ربات‌ ها

ادعا می‌شود که آینده بازاریابی با هوش مصنوعی منجر به کاهش حجم کاری تیم‌ بازاریابی، بالا رفتن روند فروش و بهبود به تجربه مشتری از خرید می‌شود. چت ربات‌های مجهز به هوش مصنوعی نمونه‌ بارز این ادعا هستند! بطور کلی وظیفه اصلی چت ربات‌ها پشتیبانی فوری به مشتری است. آن‌ها طوری طراحی می‌شوند که بتوانند به سوالات متداول مصرف‌کنندگان پاسخ دهند و کمک ‌کنند که مشتری در وب‌سایت‌ یا شبکه‌های اجتماعی کسب‌ و کار مسیر درستی را برای یافتن محصول مورد نظر خود پیمایش کند.

ساخت تصاویر و رونق تبلیغات ویدیویی

فناوری ساخت تصویر و ویدیو مبتنی بر AI، بخش دیگری از بازاریابی با هوش مصنوعی است. ساخت محتوا ویدیویی و تصویری مرتبط با صنعت هر کسب و کار زمانی اثربخش خواهد بود که بهترین باشد! بهترین بودن در تولید محتوا ویدیویی و تصویری نیز نیازمند تجزیه و تحلیل احساسات مشتری است. آگاهی از برند و شناساندن آن به کاربران بیشتر برای جذب مخاطب بیشتر همگی مواردی هستند که با این نوع محتوا اثربخش خواهند بود. زمانی‌که پای AI در این نوع تولید محتوا به میان می‌آید؛ فرمت‌های تعاملی و همه‌جانبه مانند ویدیوهای ۳۶۰ درجه و تبلیغات واقعیت افزوده مورد توجه قرار می‌گیرند. تمرکز بیشتری برای رساندن پیام برند به مخاطب گذاشته می‌شود و در نهایت کاربران تجربه‌های منحصربه‌فرد و جذابی را کسب می‌کنند.

بهینه سازی جستجوی صوتی

دستیارهای صوتی نظیر

 • سیری
 • الکسا
 • دستیار گوگل

نمونه‌های سخنگو چت ربات‌ها هستند که به لطف AI در جوامع امروزی ظاهر و نقش پررنگی را در آینده بازاریابی با هوش مصنوعی ایفا می‌کنند. در پی این مسئله که جستجوهای نگارشی  با جستجوهای صوتی متفاوت هستند، برندهایی که در حال ساخت جستجوگرهای صوتی به کمک هوش مصنوعی هستند برای مخاطبان در اولویت قرار گرفته‌اند. (منظور از جستجوهای نگارشی و صوتی، سوالات-پرامت‌هایی است که در گوگل یا در چت ربات‌ها مطرح می‌شود).

در مجموع، استفاده از جستجوگرهای صوتی یک مزیت رقابتی برای کسب و کارها به‌حساب می‌آید و از سرعت بالا رشد در بازاریابی با دستیارهای صوتی نمی‌توان چشم‌پوشی کرد.

هوش مصنوعی و مارکتینگ

ساخت تبلیغ با هوش مصنوعی و برگزاری کمپین ‌ها

بهبود کارایی کمپین را می‌توان مهمترین تاثیر هوش مصنوعی در تبلیغات به‌شمار آورد. ابزارهای هوش مصنوعی با توجه به داده‌هایی که دریافت می‌کنند می‌توانند زمان بهینه برای تبلیغات را مشخص کنند. همچنین می‌توانند وظیفه تعیین قیمت‌ها با هدف افزایش نرخ بازگشت سرمایه (ROI) را نیز برعهده بگیرند. اجرا برنامه‌های AI برای برگزاری کمپین‌های تبلیغاتی نیاز به یک رهبر دارد تا بتواند کارمندان آن کسب و کار را سازماندهی کند. برای این‌که بتوانید بهترین نتیجه را از ساخت تبلیغات با هوش مصنوعی بگیرید؛ مقاله “لیدر در بیزینس کیست؟ چطور کسب و کار خود را رهبری کنیم؟” را بخوانید.

نقش هوش مصنوعی در بازاریابی؛ تولید محتوا

 • ایده‌های ناب تولید محتوا
 • نوشتن محتوا
 • تدوین استراتژی محتوا
 • سناریو نویسی برای محتوا بصری (ویدیو و تصاویر)

از جمله وظایف AI در بازاریابی دیجیتال هستند. اطلاعات هوش مصنوعی حاصل استخراج از بانک‌های اطلاعاتی (اینستاگرام، یتویوب، فیسبوک، توییتر، لینکدین، گوگل و…) در کوتاه‌ترین زمان است. در آینده بازاریابی با هوش مصنوعی درحالی‌که در زمان و بودجه‌های مالی صرفه‌جویی می‌شود؛ تولید محتوا کاملا هوشمندانه انجام می‌شود و ثبات در پیام‌رسانی براساس نیاز مخاطب و برندسازی نیز از تاثیر هوش مصنوعی در بازاریابی دیجیتال است.

آینده بازاریابی با هوش مصنوعی چگونه است؟

در نگاه اول شاید به نظر برسد که هوش مصنوعی می‌تواند جایگزینی برای بازاریان باشد و نقش بازاریابی دیجیتال به کمک هوش انسانی از بین برود. این ترسی است که در آینده بازاریابی با هوش مصنوعی نمی‌توان آن را انکار کرد. پیشرفت تکنولوژی همان اندازه که می‌تواند باعث راحتی در کارها، حفظ سرمایه زمان و کاهش پرداخت هزینه‌های مالی شود؛ می‌تواند در آینده رفتارهای غیرقابل پیش‌بینی نیز داشته باشد و دنیا را دگرگون کند.

آینده دیجیتال مارکتینگ با هوش مصنوعی

اما در حال حاضر، برای ارائه نتیجه بهتر بازاریابی با هوش مصنوعی باید تخصص بازاریاب، هوش مصنوعی را هدایت کند. هوش مصنوعی را می‌توان به دست قدرتمندی تشبیه کرد که قادر است همه وزنه‌های سنگین را بلند کند اما نیازمند یک هوش انسانی برای هدایت است. به زبان دیگر، قدرت هوش مصنوعی در ایده‌پردازی و جهت دادن به ایده‌های تخصصی است که تنها بازاریابان حرفه‌ای از آن بهره‌مند هستند.

کلام آخر: نقش هوش مصنوعی در آینده دیجیتال مارکتینگ

همانطور که در این مطلب خواندید بازاریابی با هوش مصنوعی راه و روش‌های خودش را دارد:

 1. شخصی‌سازی کردن محتوا برای جذب مخاطب هدف
 2. پیش‌بینی آینده یک کسب و کار برای پیدا کردن فرصت‌های رشد
 3. تقسیم‌بندی جامعه هدف براساس نیازها و ویژگی‌های شخصی مخاطب
 4. ساخت چت‌بات‌های صوتی و متنی
 5. ساخت و تولید محتوا بصری
 6. برگزاری کمپین‌ها

همگی کاربردهای هوش مصنوعی در مارکتینگ هستند. اما نمی‌توان برای بازاریابی تنها به AI اکتفا کرد و انتظار داشت تا همه مسئولیت‌ها را بتواند اجرا کند.

با بررسی وظایف AI و نتیجه‌بخش بودن عملکردهای آن، می‌توان گفت که نقش بازاریابان حرفه‌ای در حال افزایش است. کسانی می‌توانند موفقیت در آینده بازاریابی با هوش مصنوعی را تجربه کنند که ایده‌‌پردازی‌های هوش مصنوعی را جهت دهند. واضح است که وقت آن‌که صاحب هر بیزینس استراتژی بازاریابی با هوش مصنوعی را در کسب و کار خود پیاده‌سازی کند تا از رقبای خود عقب نماند، فرارسیده است. اگر هنوز از AI برای کسب اهداف بازاریابی استفاده نکرده‌اید، مطالعه مقاله “۱۰+۱ روش انقلاب در استراتژی فروش با هوش مصنوعی” به شما دید بختری می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *