Search
Close this search box.

آینده بازاریابی؛ فناوری های نوظهور

آینده بازاریابی چیست

لیست مطالب

در آینده بازاریابی، فناوری‌های نوظهور به شکل قابل توجهی تأثیرگذار خواهند بود. هوش مصنوعی، واقعیت افزوده و اینترنت اشیا از جمله ابزارهایی هستند که قدرتمندتر، هوشمندتر و تعاملی‌تر از همیشه به بازاریابان کمک خواهند کرد. با استفاده از هوش مصنوعی، تجزیه و تحلیل دقیق داده‌ها و پیش‌بینی عملکرد بهبود خواهد یافت. واقعیت افزوده امکان بهبود تجربه مشتری و مطابقت با نیازها را فراهم می‌کند. در این مقاله، ما روندهای نوظهوری را که آینده مارکتینگ را شکل می‌دهند و اینکه چگونه می‌توان از آن‌ها برای ارتقای استراتژی‌های بازاریابی خود استفاده کنید را بررسی خواهیم کرد.

جدیدترین ترندهای بازاریابی در سال ۲۰۲۵

ترندهای آینده <yoastmark class=

این روزها، مشتریان برای تجربه خرید، ذائقه شخصی دارند. بنابراین، تا سال ۲۰۲۵، می‌توانیم انتظار روندهای بازاریابی جدیدی را داشته باشیم که توجه مصرف‌کننده را به خود جلب کند، و همه چیز به تجربه شخصی خرید مربوط شود. چه محصول باشد یا پروژه یا خدماتی که مشتریان به آن علاقه دارند، درگیر شدن در تعاملات شخصی یک روند آینده در بازاریابی است که همه ما می‌توانیم منتظر آن باشیم.

در ادامه ترندهایی را معرفی می‌کنیم که می‌توانند آینده بازاریابی را تا سال ۲۰۲۵ و پس از آن تغییر دهد.

1- هوش مصنوعی یادگیری ماشینی در اتوماسیون بازاریابی

هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی چند سالی است که در بازاریابی حضور دارند و با ارائه بینش‌های تازه به بازاریابان و صاحبان مشاغل برای بهبود پشتیبانی مشتری، بهینه‌سازی استراتژی قیمت‌گذاری خط محصول و موارد دیگر، فضای بازاریابی را متحول کرده‌اند. اولین رویکرد هوش مصنوعی برای بازاریابی در آینده شامل استفاده از چت بات‌ها برای شبیه‌سازی مکالمه با مشتری است.

تجارب خدمات مشتری با استفاده از ربات‌های گفتگوی فعال‌شده با صدا، و همچنین پیام‌هایی که برای تبلیغ یک محصول استفاده می‌شود، بهبود می‌یابد. در آینده، AI نه تنها برای انتقال اطلاعات محصول بلکه برای کمک به مشتری در فروش استفاده خواهد شد. کمک به ردیابی بازدیدها و فروش با استفاده از تجزیه و تحلیل بهبودیافته  نقشی دیگر از هوش مصنوعی در آینده مارکتینگ است.

2- گسترش بازاریابی ویدیویی

محتوای ویدیویی دیگر بخشی اختیاری از استراتژی بازاریابی شما نیست و در آینده بازاریابی به یک نقش اصلی تبدیل می‌شود. اکنون مصرف‌کنندگان ویدیو را به دلیل ماهیت جذاب و توانایی انتقال سریع پیام‌ها ترجیح می‌دهند. خواه پخش زنده، ویدیوهای کوتاه در رسانه‌های اجتماعی یا محتوای طولانی در پلتفرم‌هایی مانند یوتیوب باشد، بازاریابی ویدیویی روندی است که دیگر نمی‌توانید نادیده بگیرید.

3- بهینه سازی جستجوی صوتی

ظهور دستیارهای صوتی مانند سیری و الکسا رفتار جستجوی کاربران را تغییر داده است. مردم اکنون با دستگاه‌های خود صحبت می‌کنند و به جای تایپ کلمات کلیدی، سوالاتی را مطرح می‌کنند. بنابراین، در آینده بازاریابی بهینه‌سازی محتوای خود برای جستجوی صوتی برای اطمینان از اینکه نام تجاری شما قابل کشف باقی می‌ماند ضروری است. هنگام تولید محتوا، لحن مکالمه صدا و کلمات کلیدی طولانی‌تر را نیز در نظر بگیرید.

4- کانال های اجتماعی

نقش هوش مصوعی در آینده <yoastmark class=

بازاریابی در مورد یافتن مکان‌هایی است که مشتریان بالقوه در آن‌ها جمع شده‌اند و می‌توان کمپین‌های تبلیغاتی هدفمند را در آنجا اجرا کرد. از این منظر، رسانه های اجتماعی می توانند مکانی ایده‌آل برای تبلیغات تجاری باشند. در واقع، همانطور که اکنون تبلیغات با کانال‎‌های اجتماعی یکی از جدیدترین گرایش‌های بازاریابی است، این کانال‌ها در آینده نیز به یک روش محبوب تبلیغات تبدیل می‌شوند. درست همانطور که رسانه‌هایی مانند YouTube  و تیک تاک باعث ترند شدن یک محصول و افزایش فروش آن می‌شوند، در آینده بازاریابی نیز این کانال می‌توانند باعث بهبود فروش شوند.

5- استفاده از واقعیت مجازی در بازاریابی

نزدیک شدن به مشتریان بالقوه کلید متقاعد کردن آن‌ها برای خرید محصول یا خدمات شما است. در آینده بازاریابی، واقعیت مجازی راهی را برای کسب‌وکارها ایجاد می‌کند تا جنبه عاطفی مخاطبان هدف خود را جذب کنند، وفاداری به برند را افزایش می‌دهند و ارزش طول عمر مشتری را به‌طور باورنکردنی بهبود می‌بخشند. به کمک واقعیت مجازی مشتریان هنگام خرید برندهای محصول با تبلیغات رنگارنگ و جذاب، از تجربه احساسی شگفت‌انگیز لذت خواهند برد.

6- شخصی سازی از طریق داده ها و تجزیه و تحلیل

هیچ برندی نمی‌تواند انکار کند که مشتریان امروزی تجربیات شخصی را ترجیح می‌دهند. ارائه خدمات شخصی‌سازی‌شده اکنون استانداردی برای اهمیت دادن به مشتری است. شما همچنین می‌توانید با خدمات شخصی‌سازی شده تجربه مثبتی از برند ایجاد کنید، نیاز مشتری خود را بشناسید و در نهایت خدمات مناسبی به آن‌ها ارائه دهید. از این رو، در آینده بازاریابی برندها می‌توانند به کمک تکنولوژی‌های تازه مانند بلاکچین و VR بیش از پیش شخصی‌سازی کنند و حتی به صورت مجازی بتوانند خدمات خود را به هر مشتری به طور اختصاصی ارائه دهند.

آماده شدن برای دنیایی بدون کوکی ها

آینده <yoastmark class=

تا پیش از این، کسب و کارها از کوکی‌های وب برای ردیابی خواسته‌های کاربران استفاده می‌کردند. کوکی‌ها اطلاعاتی مانند تنظیمات و ترجیحات کاربر، اطلاعات ورود، سبد خرید و نظرات قبلی کاربر در وب سایت را ذخیره می‌کنند و برندها از این طریق می‌توانند مشتریان خود را بشناسند. اما دنیای بازاریابی دیگر نمی‌تواند برای ردیابی رفتار کاربر، شخصی‌سازی تجربیات و سنجش اثربخشی کمپین به کوکی‌های شخص ثالث تکیه کند. در آینده مارکتینگ، تحولات قابل توجهی در حوزه حفظ حریم خصوصی و مدیریت داده‌ها انتظار می‌رود و این می‌تواند استفاده از کوکی‌ها را تا حد زیادی محدود کند.

در غیاب کوکی‌های شخص ثالث، بازاریابان باید راه‌های جدیدی برای درک و تعامل با مخاطبان خود بیابند. این انتقال مستلزم تغییراتی در جمع‌آوری داده‌ها، هدف‌گیری مخاطبان و روش‌های اندازه‌گیری است. برخی از روش‌هایی که در آینده جایگزین کوکی‌ها خواهند شد عبارتند از:

داده‌های شخص اول

داده‌های شخص اول اطلاعاتی هستند که مستقیم از مشتریان شما جمع‌آوری می‌شوند و کیفیت بسیار بیشتری نیز دارند. اطلاعات حاصل از تعاملات در وب سایت، پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی، CRM و سایر کانال‌ها برخی از داده‌های دست اول هستند.

هدف‌گذاری متنی

هدف گذاری متنی، ارائه تبلیغات در زمینه‌های مرتبط است. مثلاً ارائه تبلیغ برای کفش دویدن در وبلاگی درباره تناسب اندام می‌تواند نمونه‌ای از آن باشد.

اسناد بازاریابی بدون کوکی

اسناد بدون کوکی بر داده‌های غیرشخصی، ابزارهای متمرکز بر حریم خصوصی (مانند جعبه ایمنی حریم خصوصی Google) و داده‌های شخص اول تأیید شده (مانند آدرس‌های ایمیل) تکیه می‌کند.

در آینده بازاریابی همچنین ممکن است فناوری‌های جدیدی برای جمع‌آوری و مدیریت داده‌ها در بازاریابی مورد استفاده قرار گیرند که نیاز به استفاده از کوکی‌ها را کاهش دهند یا به طور کامل جایگزین آن‌ها شوند. به عنوان مثال، فناوری‌های مبتنی بر بلاکچین می‌توانند تحولات قابل توجهی در حوزه حفظ حریم خصوصی و مدیریت داده‌ها ایجاد کنند.

گسترش نقش هوش مصنوعی در آینده بازاریابی

شکی نیست که در آینده بازاریابی، هوش مصنوعی نقشی بسیار گسترده‌تر از حال خواهد داشت. به کمک هوش مصنوعی، می‌توان در عرض چند دقیقه کمپین‌های تازه ساخت، داده‌های مشتریان را بهینه‌سازی کرد و در نهایت یک استراتژی موفق ایجاد کرد. به کمک این تکنولوژی همچنین کسب و کارها می‌توانند تعاملات خود را با مشتریان گسترش دهند و تبدیل بیشتری به دست آورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *